,,100 lat dla Niepodległej
9 listopada 2018
Matematyczne zabawy z wykorzystaniem domina
9 listopada 2018

Wystawa mundurów w I B i I C

Z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i w ramach realizacji projektu „Piękna nasza Polska cała” uczniowie klasy IB i IC uczestniczyli w niezwykle ciekawej wystawie mundurów wojskowych

Mieliśmy możliwość obejrzeć mundur kombatancki Powstańca Śląskiego z 1923 roku i Powstańca Wielkopolskiego, jak również mundur żołnierza, który walczył pod Monte Casino. Zafascynowała nas bluza wojskowa i beret komandosa. A także gogle lotnicze. Niezwylke ciekawe okazały się czapki rogatywki.  Porównaliśmy wygląd rogatywki, którą nosiło się dawniej i obecnie. Dowiedzieliśmy się, że każda formacja wojskowa ma swoje kolory na nakryciach głowy np. bordowe noszą Jednostki Desantowo- Szturmowe oraz Kawaleria Powietrzna, czerwone nosi Żandarmeria Wojskowa, a otok czarny na rogatywce symbolizuje: żołnierzy Wojsk Inżynieryjnych, Przeciwchemicznych, służby Kartograficzne, natomiast pomarańczowy otok na rogatywce żołnierzy Wojsk Pancernych oraz Rozpoznawczych. Obejrzeliśmy umundurowanie żołnierza wojsk specjalnych Grom wraz z latarką, hełmem, goglami i oczywiście kominiarką.  Obejrzeliśmy znaki na tym mundurze, które świecą tylko w podczerwieni, jednorazowe kajdanki i strzemiączko, którym żołnierz przypina się do liny, gdy przyczepia się podczas akcji do helikoptera. Duże wrażenie wywarł na nas kombinezon pilota samolotu F16 czyli Sokół z eskadry Tygrys.

Pan Sottek, który prowadził nasze warsztaty podkreślił jak ważny jest pokój na świecie i jak bardzo powinniśmy doceniać czas, w którym żyjemy. Przedstawił nam hełm żołnierza śmigłowca MIG 24 z Afganistanu oraz hełm i koszulę żołnierza z Libanu – uczestnika misji pokojowych ONZ.

Na koniec warsztatów czekała nas niespodzianka. Mieliśmy możliwość przymierzyć wszystkie przedstawione nakrycia głowy. Bardzo nam się to podobało i wywołało wiele radości. Zresztą zdjęcia o tym świadczą.

Była to dla nas niezwykle ciekawa lekcja. Serdecznie dziękujemy Państwu Sottek za te warsztaty.

Elżbieta Kociela, Mariola Polak

Komentarze są wyłączone.