Biblioteka

Słowo pochodzi od greckiego bibliotheke (gdzie biblion albo biblos to księga, a theke - składnica) i oznacza zbiór książek oraz innych materiałów źródłowych. Biblioteka to instytucja społeczna, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne oraz informuje o materiałach bibliotecznych swoich i obcych.

Najwcześniejsze informacje o bibliotekach mamy już z III tysiąclecia p.n.e. (Egipt, Chiny). Jedną z najstarszych znanych z wykopalisk była Biblioteka Assurbanipala w Niniwie z VII w. p.n.e. (wtedy Mezopotamia, obecnie teren Iraku).

Zrób sobie przerwę od telewizora,
odejdź na dłużej od monitora,
bo w bibliotece na Ciebie czeka
książka - prawdziwy przyjaciel człowieka!

W bibliotece możesz:
  • wybierać i wypożyczać książki
  • czytać czasopisma
  • wyszukiwać informacje
  • myśleć
  • mieć spokój
  • uśmiechać się

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 6 w Kołobrzegu mieści się na parterze budynku i składa się z dwóch pomieszczeń biblioteki w której znajdują się zbiory (około 11000 woluminów oraz płyty CD ) oraz czytelni w której do dyspozycji uczniów oraz pracowników umieszczono księgozbiór podręczny i 4 stanowiska komputerowe.

Pracownikami biblioteki są:

mgr Agnieszka Jóźwicka - nauczyciel bibliotekarz (biblioteka)

Prenumerowane czasopisma:
  • Świerszczyk
  • Kumpel
  • Nauczycielka przedszkola
  • Chip z DVD
  • Komputer świat
  • Komputer  swiat twój niezbędnik
  • Nauczanie początkowe
  • Język polski w szkole
  • Problemy opiekuńczo-wychowawcze

Październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych Kto wymyślił takie święto?

W 1971 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Organizacja ta zajmuje się problemami bibliotek oraz bibliotekarzy szkolnych. I właśnie to Stowarzyszenie w 1999 roku zainicjowało Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Obchodzone jest w czwarty poniedziałek października. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Od 4 lat to świętowanie przedłużyło się do całego miesiąca.

REGULAMIN BIBLIOTEKI

Regulamin Biblioteki Szkolnej

1. biblioteka szkolna czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach zajęć lekcyjnych
  2. ze zbiorów biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele oraz pozostali pracownicy szkoły i rodzice
  3. wszystkich korzystających ze zbiorów bibliotecznych obowiązuje dbałość o wypożyczone książki i materiały
  4. z księgozbioru podręcznego można korzystać tylko i wyłącznie w czytelni biblioteki
  5. czytelnik zobowiązany jest uzyskać zgodę nauczyciela na sporządzenie kserokopii z materiałów bibliotecznych
  6. jednocześnie można wypożyczyć trzy książki na okres dwóch tygodni , ale w szczególnie uzasadnionych przypadkach biblioteka może zwiększyć liczbę wypożyczonych książek [ np. uczniom przygotowujących się do konkursów itp.], atak ze przedłużyć termin ich zwrotu
  7. czytelnik, który w wyznaczonym terminie nie zwraca książek do biblioteki , zostanie ukarany uwagą wpisaną do e-dziennika
  8. czytelnik może zwrócić się do nauczyciela o rezerwację potrzebnej mu pozycji
  9. czytelnik może, pod nadzorem nauczyciela, korzystać z komputerowego wyszukiwania informacji bibliograficznych
  10. czytelnik, w przypadku zniszczenia lub zgubienia książki oraz innych materiałów, zobowiązany jest zwrócić taką samą pozycję lub inną wskazaną przez nauczyciela
  11. czytelnik zobowiązany jest zwrócić do biblioteki wszystkie wypożyczone materiały przed końcem roku szkolnego
  12. czytelnik opuszczający szkołę zobowiązany jest do przedstawienia w sekretariacie szkoły karty obiegowej potwierdzającej zwrot materiałów wypożyczonych z biblioteki
  13. czytelnik korzystający z biblioteki i czytelni szkolnej zobowiązany jest do dbałości o mienie szkolne , a także ład i porządek na swoim stanowisku pracy.
Kołobrzeg, wrzesień 2018 rok

30. Sienkiewicz H. – Bajka
  31. Twardowski J. – Patyki i patyczki
  32. Wawiłow D. – Wierszykarnia

* W klasach I - III nauczyciel wybiera lektury na podany rok z listy.

KLASA IV*

5. A. De Saint-Exupery –Mały Książę
  6. B. Żeromski-Syzyfowe prace
  7. Saint-Exupery A.- Mały książe
  8. *W klasach IV -VIII nauczyciel j.polskiego wybiera dla wybranej klasy lektury z listy.

CIEKAWE STRONY
PORTALE INTERNETOWE ZAMIESZCZAJĄCE NA SWOICH STRONACH PEŁNE TEKSTY LEKTUR ORAZ ICH OMÓWIENIA
  • „Wolne Lektury”, biblioteka internetowa z lekturami szkolnymi (wolnelektury.pl) to projekt realizowany przez Fundację Nowoczesna Polska. Działa od 2007 roku i udostępnia w swoich zbiorach lektury szkolne, które są zalecane do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i które trafiły już do domeny publicznej Najważniejszą innowacją Wolnych Lektur, odróżniającą ten projekt od innych bibliotek internetowych, jest możliwość przeszukiwania tekstów z zastosowaniem różnych kryteriów: tytuł, autor, epoka, rodzaj, gatunek literacki, motywy i tematy literackie.
  • Kulturalna Polska (klp.pl) to baza lektur szkolnych. Każda lektura jest dokładnie przygotowana - posiada swoje streszczenie (często w dwóch wariantach-rozszerzone i w pigułce), ale można również przeczytać pełen tekst lektury, plan wydarzeń oraz opracowanie. Jest także biografia autora (również często potrzebna na lekcjach języka polskiego), charakterystyki epok literackich, a także galeria malarstwa.
  • Polonista – czas na lektury (polonista.w.interia.pl) Portal internetowy zamieszczający pełne teksty lektur. Jest przewodnikiem po zdigitalizowanych tekstach literackich dostępnych w Internecie. Strona znajduje się na darmowej domenie przez co ma niestety ograniczony transfer.
BIBLIOTEKARZ POLECA
  • Biblionetka (www.biblionetka.pl) Serwis rekomendujący interesujące książki. Użytkownik ocenia przeczytane pozycje, a BiblioNETka poleca mu nową lekturę.
  • Profesor.pl - serwis edukacyjny dla uczniów i nauczycieli. W serwisie m.in.: katalog, baza korepetycji, ćwiczenia, testy, egzamin, matura, wypracowania, ...

Strony internetowe dla najmłodszych