Mistrzostwa Miasta i Powiatu w Drużynowym Tenisie Stołowym!!
12 listopada 2019
Jak odróżnić kwas od zasady i wody❓?
13 listopada 2019

Ciekawa lekcja historii i wojskowości

Z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie klasy Ia i IIc uczestniczyli w niezwykle ciekawej wystawie mundurów wojskowych i militariów.

Mieliśmy możliwość obejrzenia różnego rodzaju mundurów. Zobaczyliśmy mundur żołnierza, walczącego w Powstaniu Wielkopolskim, a także żołnierza, który walczył w bitwie o Kołobrzeg. Bardzo zainteresowało nas umundurowanie żołnierza wojsk specjalnych Grom, a także kombinezon pilota, uczestników w misjach Polskich Kontyngentów Wojskowych w Afganistanie oraz w Iraku. Obejrzeliśmy mundur żołnierza Marynarki Wojennej oraz kombinezon pilota samolotów F16, a także mundur komandosa z lat 70-tych.

Zobaczyliśmy przeróżne nakrycia głowy żołnierzy. Były to między innymi: kapelusz, noszony przez żołnierzy na pustyni, nakrycie głowy czołgisty czyli hełmofon, kapelusz podhalański, berety jednostki wojskowej komandosów, hełm pilota śmigłowca. Zaciekawiły nas błękitne hełmy – nakrycia głów żołnierzy, biorących udział w misjach ONZ a także kask spadochroniarzy oraz pilotka z nausznikami, chroniąca słuch pilota.

Pan Sottek pokazał nam również spadochron, który wylatuje jako pierwszy i otwiera czaszę podstawową spadochronu. Zobaczyliśmy też flagę z polskiej bazy wojskowej w Afganistanie.

Po prezentacji czekała nas niespodzianka. Mieliśmy możliwość przymierzenia wszystkich przedstawionych nakryć głowy. Wszystkim bardzo się to podobało i wywołało wiele radości, zresztą zdjęcia o tym świadczą.

Była to dla nas niezwykle ciekawa lekcja. Serdecznie dziękujemy Państwu Sottek za te warsztaty.

Elżbieta Kociela, Magdalena Jarnicka, Natalia Mierkiewicz

 

Komentarze są wyłączone.