WYKAZ LEKTUR
NASI SPONSORZY
16 czerwca 2011

CIEKAWE STRONY

PORTALE INTERNETOWE ZAMIESZCZAJĄCE NA SWOICH STRONACH PEŁNE TEKSTY LEKTUR ORAZ ICH OMÓWIENIA

• „Wolne Lektury”, biblioteka internetowa z lekturami szkolnymi (wolnelektury.pl) to projekt realizowany przez Fundację Nowoczesna Polska. Działa od 2007 roku i udostępnia w swoich zbiorach lektury szkolne, które są zalecane do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i które trafiły już do domeny publicznej Najważniejszą innowacją Wolnych Lektur, odróżniającą ten projekt od innych bibliotek internetowych, jest możliwość przeszukiwania tekstów z zastosowaniem różnych kryteriów: tytuł, autor, epoka, rodzaj, gatunek literacki, motywy i tematy literackie.
  • Kulturalna Polska (klp.pl) to baza lektur szkolnych.

Każda lektura jest dokładnie przygotowana – posiada swoje streszczenie (często w dwóch wariantach-rozszerzone i w pigułce), ale można również przeczytać pełen tekst lektury, plan wydarzeń oraz opracowanie. Jest także biografia autora (również często potrzebna na lekcjach języka polskiego), charakterystyki epok literackich, a także galeria malarstwa.

• Polonista – czas na lektury (polonista.w.interia.pl)

Portal internetowy zamieszczający pełne teksty lektur. Jest przewodnikiem po zdigitalizowanych tekstach literackich dostępnych w Internecie. Strona znajduje się na darmowej domenie przez co ma niestety ograniczony transfer.

BIBLIOTEKARZ POLECA

• Biblionetka (www.biblionetka.pl) Serwis rekomendujący interesujące książki. Użytkownik ocenia przeczytane pozycje, a BiblioNETka poleca mu nową lekturę.
  • Profesor.pl – serwis edukacyjny dla uczniów i nauczycieli. W serwisie m.in.: katalog, baza korepetycji, ćwiczenia, testy, egzamin, matura, wypracowania, …

Strony internetowe dla najmłodszych