Wyniki konkursu plastycznego „Najpiękniejsza Maska Karnawałowa”
11 marca 2019
Warsztaty „Lekcja o przyjaźni”
13 marca 2019

Doświadczenia małego odkrywcy – poznajemy i eksperymentujemy!

Klasa Ic zrealizowała swój kolejny mały projekt „Lubię badać i poznawać świat”. Swój projekt rozpoczęliśmy od quizu „Dużo wiem”. Uczniowie podzieleni na trzy drużyny zmagali się odpowiadając na przeróżne pytania dotyczące wiedzy ogólnej. Poradzili sobie znakomicie!

Po wiedzy teoretycznej przyszedł czas na praktykę! Uczniowie podzieleni na zespoły, samodzielnie przygotowali bardzo ciekawe doświadczenia.

Obejrzeliśmy doświadczenie „Nurek Kartezjusza”. Mieliśmy możliwość przekonać się jak na ciało zanurzone w cieczy działa siła. Nurkiem Kartezjusza w naszym doświadczeniu była plastelina przyklejona do słomki. Wrzucona do butelki z wodą pływała na jej powierzchni. Gdy ścisnęliśmy butelkę nasz nurek opadał na dno.

Obejrzeliśmy w jaki bardzo prosty sposób można samodzielnie wykonać wodę sodową. To nic innego jak zmieszana woda niegazowana z sodą oczyszczoną i kwaskiem cytrynowym!

Rewelacyjne okazały się doświadczenia z prądem. Chłopcy, którzy nam to zaprezentowali samodzielnie w domu zbudowali najprostszy obwód elektryczny. Wykorzystali żaróweczkę, dwa przewody i płaską baterię. I zadziałało, prąd popłynął!

Produkowaliśmy też energię elektryczną z takich materiałów jak cytryna i mandarynka! Cyfrowy zegar, który przyniósł nasz kolega zadziałał w momencie wytwarzania niedużego prądu elektrycznego. A wywołany został, gdy niewielkie cynkowe płytki zostały wbite w cytrynę i mandarynkę.

Po takich doświadczeniach świat wydaje się nam jeszcze ciekawszy!

Elżbieta Kociela

 

Komentarze są wyłączone.