ADMINISTRACJA
15 czerwca 2011

PATRON JANUSZ KORCZAK

To już pewne!
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił, że rok 2012 został uznany za rok Korczaka!
To wiekopomne wydarzenie dla naszej szkoły, dla  Polski  i Europy!

Po nadaniu SP6  im. Janusza Korczaka staliśmy się szczególnymi spadkobiercami jego myśli pedagogicznej i dorobku literackiego.
Nie będą nam obcy bohaterowie „Józków, Jaśków i Franków”, „Bankructwa małego Dżeka” czy „Króla Maciusia I”. Poznamy „Pamiętnik”- zapiski z getta. Pamiętać będziemy „złote myśli” patrona odnoszące się do właściwego traktowania okresu dzieciństwa – odkrywcze na czasy, w których Korczak je sformułował i aktualne do dzisiaj (stanowią podstawę Konwencji Praw Dziecka ustanowionej przez Organizację Narodów Zjednoczonych).

Dlaczego to rok 2012 stał się taki przełomowy?
W tym właśnie roku przypada:

• 100. rocznica założenia Domu Sierot (1912) w Warszawie, w którym Korczak został jednocześnie dyrektorem.
  • 70. rocznica śmierci Korczaka razem z dziećmi – sierotami z getta warszawskiego (1942) w obozie zagłady w Treblince.

Dlaczego 2012 jest szczególnie przełomowy dla Nas?
To 10. rocznica nadania SP6 w Kołobrzegu im. Janusza Korczaka (2002)!

PATRON SZKOŁY
Janusz Korczak (prawdziwe nazwisko – Henryk Goldszmit)

Z pochodzenia Żyd. Urodził się 22 lipca 1878 lub 1879 roku w Warszawie. Jego ojciec adwokat zmarł, gdy ten był jeszcze młodym chłopcem. Z wykształcenia był pedagogiem i lekarzem, ale swoje życie w całości poświęcił dzieciom i ich problemom. Był także pisarzem. Jego debiut miał miejsce na łamach tygodnika satyrycznego pod tytułem „Kolce”. Stworzył i był kierownikiem żydowskiego Domu Sierot w Warszawie (działał od 1911 do 1942 roku) i sierocińca Nasz Dom (do 1926 roku).Był zagorzałym obrońcą Praw Dziecka. Zginął 6 sierpnia 1942 roku wraz z wychowankami sierocińców i pracownikami w obozie zagłady w Treblince. Do końca pozostał z dziećmi, dla których był jak prawdziwy ojciec…

Janusz Korczak był pedagogiem i pisarzem dla dzieci i młodzieży. Urodził się w zamożnej rodzinie inteligenckiej żydowskiego pochodzenia, ale na skutek choroby i śmierci ojca wcześnie zetknął się z niedostatkiem. Studiował medycynę na Uniwersytecie Warszawskim, później studia uzupełnił w Berlinie i Paryżu. W 1903 roku objął posadę lekarza w szpitalu dziecięcym w Warszawie. Podczas wojny rosyjsko-japońskiej i I wojny światowej był lekarzem wojskowym.

Pracę literacką zaczął od dramatu „Którędy”, wyróżnionego w 1898 roku na konkursie Kuriera Warszawskiego. W 1900 roku zaczął współpracować z pismem humorystycznym Kolce. W 1901 roku wyszła pierwsza książka Korczaka „Dzieci Ulicy”, wskazująca już na jego przyszłe zainteresowania. W latach 1902-1905 Korczak współpracował z Głosem J.W.Dawida. Rozgłos przyniosła mu nie wolna od młodopolskich naleciałości powieść „Dziecko salonu”, wydana w 1906 roku. Zawarł w niej krytykę mieszczańskiej rodziny i jej metod wychowawczych. Owocem pierwszej bezpośredniej pracy z dziećmi na koloniach są „Jośki”, „Mośki” i „Srule” (1910) oraz „Józki”, „Jaśki” i „Franki” (1911). W książkach tych, zdradzających charakterystyczne dla całej twórczości Korczaka znakomite wyczucie i znajomość psychiki dziecięcej, zarysowuje się już pełen szacunku i zaufania stosunek do dzieci, który stanie się podstawą jego systemu pedagogicznego.

System ten realizował praktycznie jako kierownik Domu Sierot (1911-1942) i najbliższy współpracownik Naszego Domu, prowadzonego przez Marię Falską. Oba te zakłady przekształcił w małe społeczeństwa dziecięce o szeroko rozwiniętym samorządzie. Swoje zasady wychowawcze Korczak wyłożył w pismach pedagogicznych, z których najważniejszy jest cykl „Jak kochać dziecko” (1919-1921). Był również wykładowcą Instytutu Pedagogiki Specjalnej i Wolnej Wszechnicy. W latach 1926-1930 redagował Mały Przegląd – eksperymentalne pismo dziecięce, którego był jedynym dorosłym współpracownikiem. W latach 1935-1936 prowadził jako Stary Doktor gawędy radiowe. Jego książki dla dzieci, m.in. „Sława”, „Bankructwo małego Dżeka”, „Kajtuś czarodziej”, „Król Maciuś Pierwszy” i „Król Maciuś na bezludnej wyspie” należą do arcydzieł gatunku. Łączą w sobie harmonijnie walory artystyczne i wychowawcze.

W 1942 roku Korczak zostaje zamknięty w getcie z wychowankami Domu Sierot. Odrzuca propozycję ocalenia i w sierpniu 1942 roku zostaje wywieziony wraz z dziećmi do obozu zagłady w Treblince, gdzie zginął. Janusz Korczak był prekursorem walki o prawa dziecka. Zwracał szczególną uwagę na nierównoprawną pozycję dzieci w społeczeństwie, ich niewolniczą zależność od dorosłych. Domagał się uznania dziecka za pełnowartościowego człowieka od chwili narodzin i na każdym etapie swego istnienia. Uważał, że dziecko ma prawo być sobą, być takim, jakim jest. Poglądy te znalazły odbicie w nowoczesnym antyautorytarnym systemie wychowania, który respektował potrzeby i dążenia dziecka, a zarazem skłaniał dziecko do pracy nad sobą.

„Bądź sobą – szukaj własnej drogi,
poznaj siebie, zanim dzieci zechcesz poznać.
Zdaj sobie sprawę z tego do czego sam jesteś zdolny
zanim dzieciom poczniesz wykreślać
zakres ich praw i obowiązków”