XX Regionalny Konkurs Mitologiczny
Trzecioklasiści na „podium”
28 kwietnia 2018

„Poszukiwacze Smaków”

Dnia 23 kwietnia 2018r. odbył się finał konkursu „Poszukiwacze Smaków” organizowanego przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego. Zadaniem uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych było wyszukanie w rodzinnych wspomnieniach, pamiątkach, pamięci najstarszych członków rodzin, dokumentach i fotografiach tradycyjnych przepisów znanych w rodzinie od co najmniej dwóch pokoleń. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

Uczennica naszej szkoły – Dominika Puzio zajęła II miejsce w kategorii szkół podstawowych, która przygotowała oryginalny przepis na Rożki drożdżowe. Serdecznie gratulujemy.

– Zamysłem stworzenia konkursu były poszukiwania kolejnych potraw, które mogłyby znaleźć się na Liście Produktów Tradycyjnych – mówił na spotkaniu z młodymi ludźmi wicemarszałek Jarosław Rzepa.  – I tak się stało. Spośród 48 zachodniopomorskich produktów znajdujących się na LPT, cztery brały udział w „Poszukiwaczach Smaków”. W trakcie przygotowań do wprowadzenia na ministerialną listę jest również „Chleb migdałowy” Dominiki Puzio, który w konkursie „Poszukiwaczy smaków” znalazł się w 2017 r. Konkurs cieszy się coraz większą popularnością wśród uczniów szkół podstawowych. To właśnie od nich było najwięcej zgłoszeń. W tym roku zgłosiło odnalezione przepisy aż 54 młodych osób.

Paulina Szczerba