BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY!
27 kwietnia 2015
WYCIECZKA DO PIEKARNI :)
30 kwietnia 2015

SP6 Z KUJAWSKIM POMAGA PSZCZOŁOM:)

Uczniowie klas IV – VI ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Janusza Korczak w Kołobrzegu przystąpili do konkursu „Akademia Pszczół na piątkę”. Było to dla nich i ich koordynatora – nauczyciela przyrody, pani Małgorzaty Kowalczyk prawdziwym wyzwaniem. Podczas lekcji przyrody uczniowie poznawali tajemnice budowy pszczołowatych, ich zwyczaje i rolę w środowisku. Dzieci zapoznały się z „Zasadami Przyjaciół Pszczół” i postanowiły przekazać te informacje także swoim rodzicom i innym bliskim. Podczas zajęć przyrody w pracowni komputerowej wykonane zostały prezentacje multimedialne „Co warto wiedzieć o pszczołach?” oraz ulotki „Zostań z nami przyjacielem pszczół”. W tych ostatnich pojawiła się zachęta do sadzenia w ogródkach i na balkonach roślin miododajnych oraz wykonania domków dla murarki ogrodowej. Młodzież wyszukiwała informacje i ciekawostki, które umieściła na  tablicach informacyjnych w szkole. Największe zainteresowanie wzbudziło spotkanie z Panem Sławomirem Winczewskim, miejscowym pszczelarzem. Podzielił się on ze słuchaczami swoją ogromną wiedzą. Wspomniał o zagrożeniach czyhających na pszczołowate i skutkach ewentualnego ich wyginięcia. Słowa te wstrząsnęły młodymi słuchaczami i wyzwoliły chęć niesienia pomocy. Podjęliśmy kolejne kroki. Za halą gimnastyczną wygospodarowaliśmy niewielki klomb o powierzchni 6m2, na którym uczniowie posadzili rośliny miododajne. W pobliżu ustawiono domki dla murarki ogrodowej i wykonane przez dzieci tabliczki „Hotel dla pszczół”. Podsumowaniem projektu była prezentacja prac dzieci podczas zebrań z rodzicami. Na dolnym holu szkoły zostały umieszczone plansze informacyjne. Dzieci przebrane za pszczółki witały wchodzących do szkoły rodziców chlebem z miodem, rozdawały ulotki informacyjne „Zostań z nami przyjacielem pszczół”. Można było obejrzeć prezentację multimedialną. Cieszymy się, że mogliśmy przyłączyć się do Akademii Przyjaciół Pszczół. Mamy nadzieję, że nasze działania pomogą je ratować. Nie kończymy naszej działalności, zdobytą wiedzą będziemy dzielić się z innymi. Przed nami po odbytych pogadankach w grupach zerowych, kolejne zajęcia w klasach młodszych.

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Kowalczyk

Dodaj komentarz