– Aktualności świetlicy

„Mówili: „Stary Doktor”

Bo był naprawdę stary

I do czytania zwykł

Zakładać okulary.

 

Zielony przez nie widział świat

O dziecka oddech szerszy.

W Doktora rękę ufnie kładł

Swą dłoń Król Maciuś Pierwszy”(…)

 

Nasze Świetliczaki zapoznały się z życiem i twórczością Sta

rego Doktora – Janusza Korczaka

Świetliki składają wszystkim noworoczne życzenia! Szczęśliwego Nowego Roku 2025! Pierwszy tydzień stycznia spędziliśmy na wspomnieniach sylwestrowej nocy, rozmowach o upływającym czasie, następujących po sobie miesiącach i porach roku.

Pod koniec listopada w naszej świetlicy  obchodzony był: „Tydzień życzliwości i pozdrowień”. Celem przeprowadzonych w tym czasie zajęć było propagowanie wartości, takich jak: życzliwość, dobro, szacunek i pomoc innym.

„Świetliczaki na tropie” tym razem poznały  Legendę o Smoku Wawelskim. Dzieci wykonały kukiełki i odgrywały scenki w teatrzyku. Świetliki odbyły „wirtualny” spacer po Krakowie, a na zakończenie obejrzały film animowany „Porwanie Baltazara Gąbki”.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości dzieci w świetlicy szkolnej poznały historię państwa polskiego, rozmawiały o niepodległości, wykonały symbole narodowe i okolicznościową gazetkę.

Sport to zdrowie, a Świetliki doskonale o tym wiedzą i chętnie uczestniczą w zabawach ruchowych.

W minionym tygodniu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzien Postaci z Bajek. Dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące bajkowych bohaterów, grały w „Czółko” – czyli grę, w której musiały odgadnąć jaką postacią z bajki są. Świetliki bawiły się również przy tablicy multimedialnej, a na zakończenie obejrzały „Kota w butach” i wykonały tematyczną kolorowankę.

W minionym tygodniu obchodziliśmy w świetlicy Dzień Dyni. Dzieci wykonywały papierowe dynie. Tego dnia świetlica zamieniła się również w pracownię krawiecka. Świetliki przy użyciu igły i nitki uszyły przepiękne dynie, które zabrały jako dekorację do swoich domów.

„Świetliczaki na tropie…” Kolejnym poznanym przez dzieci utworem była baśń indyjska „Żółw gaduła”. Na początku dzieci poznały ciekawostki dotyczące Indii i bawiły się w „tak znaczy nie”. Następnie świetliki wysłuchały baśni i wykonały pracę plastyczną przedstawiająca żółwia techniką płaskiego origami z koła.

 

Światowy Dzień Chleba obchodzony jest w dniu 16 października każdego roku. Tego dnia nasza świetlica zamieniła się w piekarnię. Dzieci tworzyły przeróżne wypieki z masy solnej. Były to m.in. chlebki, bułki, chałki i rogale.

W naszej świetlicy obchodzilismy coroczny Światowy Dzień Warzyw i Owoców. Dzieci przypomniały sobie jakie znaczenie mają w naszym życiu. Świetliki rozwiązywały tematyczne zagadki, a także smakowały przepysznych warzyw i owoców.

18 października obchodziliśmy w świetlicy Dzień Listonosza. Dzieci do specjalnie przygotowanej skrzynki na listy wrzucały kartki zaadresowane do kolegów i koleżanek z klasy. Kartki trafiły do adresatów i wywołały wiele radości oraz uśmiechu na twarzach dzieci.

 

 

15 października obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk. Celem tego dnia jest uświadomienie dzieciom jak ważne znaczenie ma w ich życiu codzienne mycie rąk. Nasze Świetliki poznały instrukcje  prawidłowego mycia rąk. Dzieci przeprowadziły doświadczenie z mydłem i pieprzem, a także wykonały tematyczny plakat.

11 października obchodziliśmy Dzień Dziewczynek w naszej świetlicy. Dzieci wykonały piękne i kolorowe bransoletki.

Jesień w naszej świetlicy…

Tym razem Świetliki wysłuchały „Legendy o Żmiju”. Dzieci dowiedziały się jaka tradycyjna potrawa pochodzi z Lublina, czyli miasta z Legendy oraz jakie pochodzą z innych polskich miast. Dzieci wymieniały jakie tradycyjne smakołyki mamy w Kołobrzegu – ogórka kołobrzeskiego, śledzika, a także krówkę. Na zakończenie dzieci wykonały pracę plastyczną przedstawiającą węża.

10 października obchodziliśmy w naszej świetlicy Światowy Dzień Gier Planszowych. Tego dnia uczniowie grali nie tylko w różnego rodzaju gry, ale również stworzyli je sami.

4.10 obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Świetliki rozmawiały o tym w jaki sposób możemy pomóc zwierzakom, a także starannie przygotowały z tej okazji plakat.

3 października jest Dniem Kasztana. Świetliki wzięły się do pracy i wyczarowały kasztanowe cuda.

W minionym tygodniu obchodziliśmy Dzień Muzyki oraz Światowy Dzień Ptaków. Świetliki wysłuchały bajki muzycznej, a następnie wykonywały zadania multimedialne sprawdzające ich wiedzę 🙂 Dzieci przypomniały sobie nazwy ptaków występujących w Polsce i na świecie, a także wykonały dwie prace plastyczne przedstawiające odlatujące ptaki oraz te żyjące w Polsce.

Świetliczaki  dołączyły do tegorocznej edycji projektu „Świetliczaki na tropie…baśni, legend i mitów”. Przez cały rok będziemy zapoznawać się z różnymi utworami i wykonywać do nich ciekawe zadania. Jako pierwszą wysłuchaliśmy „Legendę o złotej kaczce”, a następnie wykonaliśmy do niej zadania. Na koniec Świetliki wykonały pracę plastyczną przedstawiająca złotą kaczkę.

W poniedziałek 16 września w naszej świetlicy był obchodzony Dzień Kropki. Dzieci doskonale bawiły się przy muzyce. Były to piosenki „Kropka” oraz „Poszukajmy kropki”. Na zakończenie dnia Świetliki wykonały ogromny plakat wykorzystując kropki, które wcześniej służyły nam do zabawy.

W minionym tygodniu Świetliki spędziły czas na świetnej zabawie. Dzieci opowiadały sobie również o swoich  wakacyjnych przygodach, oglądały pamiątki przywiezione z różnych zakątków świata i wykonały pracę plastyczną „Moje wakacyjne wspomnienie”. Stworzyliśmy również świetlicowe puzzle, które można podziwiać na szkolnym korytarzu

Pierwszy tydzień w szkolnej świetlicy upłynął nam na poznawaniu zasad panujących w świetlicy, a także wspólnych  grach i zabawach. Świetliki szybko się zintegrowały i chętnie się razem bawią.

Czerwcowe wspomnienia, wspólnej pracy i zabawy za co serdecznie Wam dziękujemy za to, że Was mamy!

W świetlicy szkolnej przez cały tydzień poruszaliśmy temat świąt majowych. Przypomnieliśmy ich historię, rozmawialiśmy o symbolach narodowych, powiedzieliśmy sobie kto to jest patriota i jakie cechy powinien posiadać oraz wykonaliśmy piękne dekoracje.

Wychowankowie świetlicy zaangażowali się w obchody Dnia Ziemii. Wyjaśniliśmy sobie czym dla nas jest Ziemia i jak należy o nią dbać. Na zakończenie świetliki wykonały pracę plastyczną.

“Wiosna – ach to ty” . Dzieci wykonały kolorowe wiosenne prace.

Świetliki często umilają sobie czas spędzony w świetlicy świetną zabawą. Łączymy przyjemne z pożytecznym, bo przecież ruch to zdrowie!

W świetlicy szkolnej od dłuższego czasu trwały przygotowania do nadchodzących Świąt Wielkanocnych. W ramach zajęć plastycznych dzieci z ogromnym zapałem wykonywały ozdoby wielkanocne.

„W zdrowym ciele zdrowy duch” – to kolejne wyjaśnione przysłowie z projektu w którym bierzemy udział. Świetliczaki rozmawiały o tym, czym jest zdrowie na talerzu. Dzieci samodzielnie sprawdzały ile cukru zawierają popularne napoje i słodycze. Na zakończenie wszyscy częstowali się smacznymi i zdrowymi przekąskami – jabłkami.

 

Świetliczaki uwielbiają zabawę, dlatego podczas tygodniowego pobytu na świetlicy dużo czasu poświęciliśmy właśnie na nią oraz dowiedzieliśmy się jak bezpiecznie korzystać z internetu. Czym tak naprawdę jest karnawał? Co oznacza tłusty czwartek? Jak i również obchodziliśmy Dzień Pizzy w naszej świetlicy.

Naszym Świetlikom życzymy bezpiecznych, pełnych przygód i śniegu ferii zimowych.

Dzień Babci i Dziadka wypada w tym roku podczas ferii zimowych. Nasze Świetliki wykonały już przepiękne bukiety, które wręczą swoim babciom i dziadkom.

„Gdyby babcia miała wąsy, to by była dziadkiem”. Na początku dzieci wyjaśniły znaczenie przysłowia, a następnie wykonały prace pt. „Co by było gdyby?”. Dzieci wykazały się ogromną kreatywnością. Były to między innymi czekoladowe drzewa, latające ryby, cukierki spadające z nieba, pieniądze rosnące na drzewie.

W miniony piątek odbył się w naszej szkole bal karnawałowy. Z tej okazji Świetliki wykonały piękne maski karnawałowe. W tym dniu nie zabrakło również dobrej zabawy przy muzyce.

Nowy Rok Świetliki rozpoczęły pracą plastyczną, która była wspomnieniem sylwestrowej nocy.

Dzień Kota. Świetliki zapoznały się z rasami kotów, opowiedziały o swoich kocich przyjaciołach i wykonały piękne prace plastyczne.

Dzień Pluszowego Misia- to święto które Świetliki kochają, co widać na zalączonej fotorelacji.

Barbórka – Święto Górników. Dzieci zapoznały się z pracą górników. Dowiedziały się, jak wygląda górniczy strój, co symbolizuje i od czego zależne są kolory piórek na czako.  Dzieci wykonały pracę plastyczną z wykorzystaniem węgla, a także stworzyły górnicze czapki.

„Aksamity i atłasy nie dodają okrasy”. Dzieci zapoznały się z zasadami dobrego zachowania w różnych sytuacjach życiowych. Bawiły się również w projektantów i tworzyły piękne stroje, co można zaobserwować na załączonej fotorelacji.

 

„Na Świętego Andrzeja, dziewkom z wróżby nadzieja”. – Świetliki zapoznały się z obrzędami andrzejkowymi. Ten dzień urozmaciliśmy również przeróżnymi zabawami i wróżbami.

Europejski Dzień zdrowego jedzenia. Dzieci zapoznały się z piramidą zdrowego żywienia. Zobaczyły jak wyglądają poszczególne poziomy piramidy, a na zakończenie wykonały swoje „zdrowe talerze”.

Dzień życzliwości i pozdrowień. Podczas tego dnia dzieci wykonały mnóstwo ciekawych prac plastycznych, a także uczestniczyły w integracyjnych zabawach w kole.

Dzień Kredki. W tym dniu nasze Świetliczaki wykonały kolorowe kredki. Zapoznały się z rodzajami kredek, a także  wymieniały kolory, których najbardziej lubią używać.

Dzieci zapoznały się z powiedzeniem „Strach ma wielkie oczy”. Rozmawialiśmy o tym czym jest strach i czego się najbardziej boimy. Okazało się że najstraszniejsze są dla nas pająki. Stworzyliśmy również kolorową „Galerię potworów”. Dzieci wykazały się ogromną kreatywnością podczas tworzenia swoich „potwornych” prac.

Świetlicowy dzień mody

Dzień kundelka, zapoznanie dzieci z potrzebą troski i dbałości o zwierzęta. Zwrócenie uwagi na fakt, iż jest wiele potrzebujących serca zwierząt czekających na swojego człowieka w schroniskach.

kających na swojego człowieka w schroniskach.

 

 

 

Zabawy świetlicowe. Bo czas spędzany razem to najlepsza zabawa.

Dzień dyni i święto wszystkich świętych w naszej świetlicy.

Dzień jeża, to idealny dzień do uświadomienia naszym Świetliczakom jak ważną rolę dla środowiska odgrywa to małe,a zarazem wielkie zwierzątko ❤️

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o tolerancji, dobroci; odgrywaliśmy scenki dramowe, wysłuchaliśmy ciekawych opowiadań, wykonaliśmy prace plastyczne. Poruszyliśmy również temat zjawiska atmosferycznego jakim jest deszcz, dowiedzieliśmy się skąd bierze się deszcz? Na podsumowanie wykonaliśmy prace plastyczne kolorowe parasole.

20 października obchodziliśmy w naszej świetlicy Światowy Dzień Warzyw i Owoców. Dzieci zapoznały się ze znaczeniem warzyw i owoców w naszym codziennym życiu. Wykonały pracę plastyczną z wykorzystaniem masy solnej pt. „Moje ulubione owoce i warzywa”.

Gdy jesienna nuda, tworzymy takie cuda.

Świetliczaki przypomniały nam kto pracuje w szkole i jaką spełnia funkcję. Stworzyły laurki z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dzieci wykonały również pracę plastyczną pt. „Szkoła moich marzeń”.

 

Miniony tydzień kręcił się w naszej świetlicy wokół zwierząt – tych dużych i tych małych. Były prace plastyczne, były wspólnie czytane wiersze Jana Brzechwy. Nie zabrakło również dobrej zabawy. Zobaczcie sami.

Nasze świetliczaki przystąpiły do udziału w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Świetliczaki na tropie przysłów”.

„Wybierać się jak sójka za morze”- to nasze pierwsze przysłowie. Poznaliśmy jego znaczenie. Wspólnie czytaliśmy wiersz pt. „Sójka” autorstwa Jana Brzechwy, a na koniec nasi uczniowie stworzyli ciekawe ilustracje do wiersza według własnych pomysłów:)

Nasze emocje. 

„Każdy z nas jest inny, równy, wyjątkowy”

Emocje stanowią nieodłączną i ważną część naszego życia. Są to silne odczucia spowodowane odbieranymi wrażeniami. Nasze Świetliczaki zapoznały się z „7 uczuciami małej Zosi” oraz innymi emocjami, które towarzyszą nam w codziennym życiu. Dodatkowo Świetliki wykonały pracę plastyczną „Emocjonalny Stworek”, która zdobi gazetkę naszej świetlicy.

25.09 Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie klas 2 i 3 uczestniczyły w zajęciach matematycznych związanych z tabliczką mnożenia. Świetliczaki wykonywały zadania matematyczne oraz uzupełniały tabele na tablicy.

Skarby jesieni. 

Podczas tygodnia poświęconego jesieni, dzieci zapoznały się z darami lasu. Zapoznały się z gatunkami grzybów jadalnych i niejadalnych. Dzieci wykonały piękne prace plastyczne, które możemy podziwiać na korytarzu przy naszych salach.

 

Integracja to podstawa! 

Początek roku szkolnego to stresujący okres zarówno dla dzieci jak i nauczycieli. Dlatego świetlica szkolna przygotowała szereg zajęć integracyjnych, dzięki którym lepiej się poznamy i łatwiej jest nam przystosować się do nowej sytuacji.

Szachowe rozgrywki, to wspaniały czas na ćwiczenie myślenia strategicznego i taktycznego. Jest to często wybierana gra przez uczniów naszej świetlicy.

 

Nasze Świetliczaki to z całą pewnością,, pracowite pszczółki.’’

 

 

 

20 maja obchodziliśmy w naszej świetlicy Światowy Dzień Pszczoły. Dzieci wysłuchały informacji na temat życia i zwyczajów pszczół oraz ich znaczenia dla człowieka. Poznaliśmy zawód pszczelarza. Wykonaliśmy ciekawą pracę plastyczną przedstawiającą plaster miodu wśród uwijających się pszczółek. Obiecujemy wspomagać i chronić te pożyteczne owady.

 

 

 

31 maja to Dzień Bociana Białego, który stał się okazją do popularyzacji wiedzy na temat życia tych ptaków. Te piękne bociany wykonane przez Uczniów zdobią teraz nasze świetlice. Brawo Świetliczaki !

 

 

 

 

 

Wiosną często spędzamy czas na świeżym powietrzu. Bawimy się z chustą animacyjną, skaczemy przez sznur i skakankę, gramy w piłkę i oczywiście ścigamy się .Wesołe zabawy ruchowe na boisku nasze Dzieci po prostu uwielbiają.

 

,,Maszeruje wiosna! Słonko grzeje, deszczyk pada, wietrzyk wieje…’’

 

Wiosennych atrakcji w naszej świetlicy było naprawdę wiele. To była cudowna, wesoła i pouczająca podróż, w którą Nauczyciele zabrali nasze Świetliki. Dzieci wykonały śliczne tematyczne prace plastyczne.

Świetliczaki uwielbiają pracę w grupach. Z tej przepięknej okazji przygotowaliśmy dużo zabaw słownych, wiosennych zagadek, przysłów, krzyżówek , rebusów oraz pytań otwartych wymagających twórczego i logicznego myślenia. Cieszy nas bardzo, że Uczniowie wspaniale rozpoznają i nazywają wiosenne kwiaty.

Z ,,wiosennej wycieczki’’ wracamy odświeżeni i wzbogaceni nowymi wiadomościami na temat budzącej się z zimowego uśpienia do życia przyrody.

 

Nauczyciele świetlic

 

 

 

Przyjaciel potrzebny od zaraz…

Co to jest przyjaźń? Jak należy postępować, aby znaleźć przyjaciela? Jak być przyjacielem?
Jakie są cechy dobrego przyjaciela? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas zajęć w naszej świetlicy. Świetliczaki mogą się pochwalić, że wspaniale potrafią współpracować w zespołach. Główne cele tych zajęć to rozwijanie kompetencji polonistycznych i społecznych.
Taka nauka przez zabawę naszym Uczniom podoba się najbardziej.

Brawo Dzieci !

Spotkanie Dzieci z Kubusiem Puchatkiem.

,,Im bardziej pada śnieg
Bim – bom
Im bardziej prószy śnieg,
Bim- bom
Tym bardziej sypie śnieg
Bim – bom
Jak biały puch z poduszki…’’

– Hej, Dzieci! Czy słyszycie? To Kubuś Puchatek śpiewa swoją Mruczankę.
-Witaj Kubusiu, to my Świetliczaki. Obchodziliśmy Twoje święto 18 stycznia.
Tego dnia odbył się quiz wiedzy o Stumilowym Lesie. Rysowaliśmy Ciebie, Krzysia i innych bohaterów z naszej ulubionej książeczki.
– Bardzo się cieszę, że chociaż w Kołobrzegu nie pada śnieg, to tak ładnie się bawicie.
– O tak ,nasz drogi Kubusiu, jesteśmy bardzo aktywni i kreatywni. Właśnie rozmawialiśmy z naszymi Nauczycielami, jak dbać o zdrowie i dlaczego, to jest takie ważne?
– A jakie święta obchodziliście w styczniu?
-17 stycznia dekorowaliśmy papierową pizzę, bo to przecież właśnie Dzień Pizzy.
Natomiast 19. 01. w Dzień Popcornu wykonaliśmy pudełko na popcorn i Panie zaprosiły nas do świetlicowego multi kina, na nasz ulubiony film. Do naszych pudełek sypały świeżutki popcorn. To dopiero była ,,pyszna zabawa’’ i prawdziwa rozrywka.
-W waszych świetlicach dużo i pięknie się dzieje. Wiem też, że bawiliście się w świetlicowy -teatrzyk.
-Tak, pani Magda przeczytała nam bajkę pt. ,,Kopciuszek’’. My zrobiliśmy ładne kukiełki i zaprosiliśmy Dzieci na przedstawienie.
– Ale, ale, przecież styczeń to czas karnawału.
– Tak jest Kubusiu, wykonaliśmy śliczne maski karnawałowe i zdobiliśmy je piórkami i brokatem.. Z tej okazji projektowaliśmy też modne suknie balowe. Oczywiście świetnie się bawiliśmy na balu.
– Do zobaczenia. Pozdrawiam Was gorąco i serdecznie.

-Kubuś Puchatek

 

Nasze Dzieci witają Nowy Rok 2023.

 

– Czy już wiecie , drogie Dzieci, że króluję na tym świecie?

– Wiemy, wiemy i pytamy jakie dary nam przynosisz?

-Dla Was worek darów mam: zdrowie, radość, szczęście i nadzieję…

My dla Ciebie Nowy Roku również niespodzianek mamy wiele.

Wykonaliśmy piękne prace plastyczne : ,,Noworoczne fajerwerki’’, ,,Bałwanki na bajecznie kolorowym tle’’, ,, Zima na papierze, czyli mrozem malowane’’, ,,Wesołe pingwinki’’ i wiele innych.

-Która praca sprawiła Wam najwięcej radości ?

-Najbardziej ucieszył nas kolorowy, wirujący bączek z płyty CD.

To dopiero była kreatywna zabawa.

– A co jeszcze dla nas, Nowy Roku masz w tym swoim wielkim worku ?

– Na dnie dużo mam humorku.

To nie koniec moich darów.

Mam też dla Was trochę czarów,

Są życzenia i marzenia,

Wszystkie piękne – do spełnienia.

 

Wychowawcy świetlic wraz z Uczniami

„Krok po kroku, najpiękniejsze w całym roku , idą święta’’

 

W naszej świetlicy jak zawsze, piękny i czarujący jest ten grudniowy- świąteczny czas pełen radości i wesołego gwaru. Boże Narodzenie to święta, na które czekają wszyscy. Wiąże się z nimi wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Nasi uczniowie, tak jak co roku, wystąpili w ,,Świetlicowym Konkursie Kolęd i Piosenek Zimowych’’. Dzieci wykonały również śliczne świąteczne elementy dekorujące naszą świetlicę, prace plastyczne, radosne Mikołaje oraz strojne ozdoby na choinkę.

 

Z okazji tych najbardziej klimatycznych Świąt – Nauczyciele świetlic wraz z Wychowankami

pragną zanieść do Państwa domów iskierkę świetlicowej świątecznej radości.

Życzymy Wam zdrowia, pokoju, ciepła i radości oraz pomyślności i sukcesów w Nowym Roku 2023

 

– Nauczyciele Świetlic

Andrzejki w naszej świetlicy.

Będziemy wróżyć ?Czemu nie!
Już błyszczą kocie oczy w mroku.
Wieczór andrzejek zdarza się
Raz jeden tylko w całym roku.

I właśnie tego dnia można poznać swoją przyszłość. Nasze świetlicowe andrzejki okazały się wspaniałą zabawą, która dostarczyła Dzieciom wielu radosnych przeżyć. Opowiedzieliśmy sobie o historii andrzejkowych tradycji. Wróżby tradycyjne przeplatały się z nowoczesnymi. Były talerzyki, buciki, gwiazdy, zawody z kostki – szczęścia oraz przekłuwanie serca z imieniem wybranka. Na koniec nasze Świetliki miały okazję do wspólnej zabawy przy ulubionych utworach muzycznych .Radość ze wspólnej zabawy i uśmiechy Dzieci pokazały, że impreza andrzejkowa była wyjątkowo udana.

 

Listopadowe święta i uroczystości w naszej świetlicy.

 

Wędrował Listopad polem, pod parasolem. Siąpi, błoto i liść opadł, jak listopad to listopad. No to trudno, ale w naszych świetlicach nie było wcale nudno. Wysypały się z worka listopadowe święta, które każdy zapamięta.

 

18 .11w Dzień Myszki Miki poznaliśmy historię najpopularniejszej myszki świata.

20.11 . obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, bo przecież dziecko to także człowiek i dlatego dobrzy ludzie stworzyli mądre prawa, które każdy Świetliczak poznał i narysował.

21.11. zastanawialiśmy się, ,,Kto to jest człowiek życzliwy?’’ i wspólnie ułożyliśmy kodeks życzliwego dziecka .

22.11 porozmawialiśmy o tym, co nam daje rysowanie, bo to przecież Święto Kredki i z tej okazji Dzieci wykonały piękne zakładki- właśnie kredki.

25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci—pluszowy miś. Zabawy, piosenki, bajeczki a przede wszystkim ciekawe prace plastyczne umiliły Uczniom czas spędzony w świetlicy.

Moda na misia nie przemija, bo czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś. Pozdrawiamy serdecznie –

Nauczyciele świetlic.

Dzień Jeża w naszej świetlicy.

 

 

,,Wyszedł z polnych krzaków

Pan Igiełka – jeżyk

Spotkał Świetliczaków

Na rannym spacerze.

 

Nikt ciebie nie skrzywdzi

Twój jest las i pole

W polu, w lesie żyją jeże

A uczniowie w szkole.’’

 

 

Jak byliśmy na spacerze spotkaliśmy piękne jeże. I z okazji tego święta wykonaliśmy te zwierzęta. Jak cudownie i wspaniale , teraz zdobią nasze sale.

 

 

Nauczyciele świetlic

Zapraszamy do świata bajek i baśni.

 

Dawno, dawno temu, a może nie tak dawno, za górami, za lasami, a może gdzieś niedaleko była sobie SP6 zwana po prostu Szóstką, a w niej świetlice, w których dzieci nigdy się nie nudziły.

We wspomnianych świetlicach 4 listopada obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek.

Tego dnia Dzieci i Panie przebrały się za niesamowitych bohaterów z bajek. Z okazji tego święta Świetliczaki rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajki po rekwizytach oraz po przeczytanych fragmentach.

Nie tylko Dziewczynki wykonały przepiękną pracę plastyczną –,, Zaczarowane lustereczko’’.

Czytajmy zatem bajki dzieciom , bo rozwijają wyobraźnię, uczą pracowitości, wzbogacają słownictwo oraz pokazują, że dobro wygrywa, a zło zostaje ukarane.

Na koniec życzymy Dzieciom, Rodzicom i Wychowawcom spotkania ze ,,złotą rybką’’, która z pewnością spełni niejedno życzenie i marzenie.

 

Nauczyciele świetlic.

 

,,Uwaga!…Uwaga!…Mamy piękny świetlicowy stragan!

A na tym straganie – wszystko się dostanie!

Pietruszkę, marchewkę!

Makówkę, rzodkiewkę!

Cebulę jak kulę!

Selery i pory!

Gruszki, pomidory!’’

 

Heeej , chłopcy, dziewczynki! Jedzcie witaminki !

 

 

Do naszych Świetliczaków przyszła Pani Jesień ze swoimi darami. Dzieci wspaniale rozpoznawały owoce i warzywa, nawet te mniej znane. Poznały zasady zdrowego odżywiania i pięknie uporządkowały produkty na piramidzie żywieniowej. Dowiedziały się o dobroczynnym wpływie witamin na organizm człowieka .Były też jesienne zagadki, krzyżówki i rebusy. Największą radość naszym Uczniom sprawiło lepienie owoców i warzyw z masy solnej.

Teraz , złotą jesienią, nadszedł czas zbiorów, my jeszcze raz zachęcamy dzieci i dorosłych by chrupały marchewkę i sałatę , tak jak zające na surowo.

 

Pozdrawiamy serdecznie i jesiennie.

 

Nauczyciele świetlic.

Co Wrzesień w świetlicowym worku niesie?

 

,,Skoro wrzesień, to już jesień’’. Nasze Świetliczaki z ogromną radością przywitały śliczną, barwną Panią Jesień. Ta piękna, nastrojowa i klimatyczna pora roku pomalowała parki, ogrody i lasy.. A w naszej świetlicy wesoło się turlają kasztany i orzechy, szeleszczą przepięknie wybarwione liście. Nasze Dzieci rozwijają swoje pasje i doświadczają radości tworzenia rysując , malując prace o tematyce jesiennej. Zachwycają nas ich ciepłe barwy i oryginalne pomysły na wykorzystanie listków, żołędzi i czerwonych korali jarzębiny.

 

Obserwując zmiany zachodzące w przyrodzie poznaliśmy charakterystyczne cechy tej pory roku. Na podstawie wierszy , opowiadań i filmów edukacyjnych dzieci dowiedziały się jakie prace wykonuje się jesienią w ogrodzie, co słychać u zwierząt , które grzyby są jadalne oraz dlaczego liście zmieniają barwy jesienią?

 

 

 

Pogoda spisuje się na medal i w związku z tym wesoło bawimy się i gramy w piłkę na świeżym powietrzu. Na koniec mamy prośbę do Dzieci, by chrupały jesienne warzywa i owoce oraz codziennie były na jesiennym spacerze .

 

Nauczyciele świetlic.

 

Jesienne świętowanie w naszej świetlicy.

 

Jesienią w naszej świetlicy jest gwarno i wesoło. 8 września obchodziliśmy z radością i z humorem Światowy Dzień Jabłka. A to właśnie ten owoc jest symbolem naszego rolnictwa. Warto wiedzieć, że co czwarte jabłko w Europie pochodzi właśnie z Polski,. Nasze Dzieci przekonały się , że nie łatwo jest ugryźć jabłko na wirującym sznurku. Było przy tym dużo śmiechu i radości.

 

Z roku na rok, w naszej szkole Dzień Chłopaka cieszy się coraz większą popularnością.

 

Tego dnia pogoda zachęciła nas , by zorganizować to święto w plenerze, na sportowo i na wesoło. Wybraliśmy też super chłopaka i omnibusa.

 

Przepięknie i pomysłowo uczciliśmy w tym roku Dzień Edukacji Narodowej. Nasi Podopieczni wykonali laurki i portrety swoich nauczycieli. A były to duże kolaże z tkanin i barwnych brystoli . Panie Nauczycielki rozpoznały się bez trudu…

 

Pozdrawiamy serdecznie .

 

Nauczyciele Świetlic

 

Dzień Kropki

 

 

,,Czasem wystarczy mały gest, by uczniowskie skrzydła rozpostarły się szeroko i pozwoliły na spełnienie marzeń oraz pokonanie własnych słabości’’.

 

 

 

Pod tym hasłem nasi Podopieczni obchodzili ,,Dzień Kropki’’- święto kreatywności, odwagi i zabawy. Szczególnie tego dnia wychowawcy zarażali dzieci optymizmem i radością. Doskonale się bawiliśmy i budowaliśmy w dzieciach przekonanie, że przecież wszystko zależy od nas.

 

Kropka z książeczki o Vashti stała się pretekstem do zorganizowania wielu zabaw. Tego dnia dzieci wykonały przepiękne magiczne drzewko naszych talentów. To wspaniałe święto na stałę zagościło w naszych świetlicach.

 

Początek września , to czas, kiedy koniecznie trzeba porozmawiać z naszymi Uczniami o wakacjach. Świetliczaki wspominały letni czas i pięknie rysowały wakacyjne skarby i pocztówki.

 

Lato powoli odchodzi, a już za chwilę przywitamy złotą

 

Nauczyciele świetlic.

Pierwsze koty za płoty’’, czyli o tym, jak przywitaliśmy nasze dzieci w świetlicy.

 

W pierwszym tygodniu nauki zapoznaliśmy uczniów z zasadami bezpiecznego zachowania się w czasie zajęć oraz z zasadami bezpiecznego poruszania się po ulicy. W ramach aktywności plastycznej dzieci wykonały znaki drogowe i wzięły udział w zabawie zgaduj zgadula, jaki to znak drogowy?

Świetliczakom podobały się zabawy integrujące zespół świetlicowy oraz prace plastyczne na przywitanie szkoły.

Jakże piękny i pełen wrażeń był dzień 8 września, a mianowicie ,, Dzień Marzyciela’’.

Tego dnia chodziliśmy z głową w chmurach i niczym Dyzio Marzyciel zatraciliśmy się całkowicie w naszej wyobraźni. Nasze Świetliczaki przepięknie rysowały swoje marzenia na różowych szkiełkach okularów.

Dzieci z radością wzięły udział w dyskusji, w której pytaliśmy o ich marzenia. Okazało się , że dobrze wiedzą co trzeba zrobić , aby je spełnić..

Na nadchodzący nowy rok szkolny życzymy dzieciom spełnienia marzeń , nie tylko tych edukacyjnych.

Nauczyciela świetlic.

 

 

 

 

Uwaga ! Uwaga! Nadchodzi lato , a wraz z nim upragnione wakacje.

 

 

 

– Lato, lato przybądź do Nas proszą Świetliczaki.

 

– To ja- Lato nadchodzę i przynoszę przepiękne podarunki.

 

Dam Wam ciepłe słońce i kolory, i wakacji letni czas. Zapach łąki dla Was mam , ptaków śpiew i żabek chór, barwne kwiaty i słodkie czereśnie.

 

– Dziękujemy, dziękujemy. Cieszą niespodzianki Nas. Od Nas Lato też masz prezenty:

 

śliczne , barwne prace plastyczne, naszą aktywność na zajęciach świetlicowych, wierszyki i piosenki o lecie.

 

Świetlicową tablicę zdobi gazetka o morskiej tematyce, na której odliczamy dni do wakacji.

 

Obiecujemy też miło, zdrowo i bezpiecznie spędzać wakacyjny czas.

 

– Na koniec życzę Wam takiego odpoczynku, żeby potem do nauki, miał ochotę każdy z Was.

 

 

 

– Do zobaczenia wkrótce – wasze ulubione Lato !

Dzień Ziemi w naszej świetlicy.

 

 

 

,,Jasne niebo, czysta woda, bujna zieleń, to nasz prawdziwy wielki skarb.’’

 

 

 

Dlatego Dzieci nie pozwolą niszczyć naszej planety. Nasze Świetliki obiecały chronić lasy i zwierzęta, oszczędzać energię elektryczną oraz dbać o czystość powietrza i wody.

 

Świetliczaki tropiły wiosenną przyrodę. Poznały nazwy kwiatów, drzew i krzewów rosnących w szkolnym parku. Największą radość sprawiło Nam posadzenie różnorodnych nasionek oraz wykonanie plakatów o treści ekologicznej.

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi zanuciliśmy piosenkę o tym, ,,że mamy tylko jeden świat i chcemy , aby przetrwał wiele lat i żeby także nasze dzieci mogły się tym światem również cieszyć’’.

 

 

 

– Miłośnicy przyrody z SP6

 

List od Kwietnia.

Cześć moi Kochani ! To ja Kwiecień – Pleciuga. Mówią, tak o mnie , bo przeplatam, trochę zimy, trochę lata. W naszej świetlicy wiosna pięknie rozkwitła i pełną parą trwają przygotowania do Wielkanocy.
W czasie zajęć świetlicowych Dzieci rozpoznawały nazwy wiosennych kwiatów, rozwiązywały zagadki przyrodnicze i poznały wiosenne przysłowia.
Nasze Świetliki znają już wszystkie litery i z tej okazji panie zabrały je do ,,zaczarowanego królestwa słów’’. Cieszę się, ze nasze Świetliczaki – Pierwszaki potrafią układać wyrazy z liter i sylab, tworzyć zabawne murki wyrazowe, rozwiązywać tematyczne krzyżówki i rebusy.
Uczniowie pięknie też układali wielozdaniowe wypowiedzi na temat : ,,Dlaczego wiosną jest tak pięknie ?’’
Z okazji Dnia Maffinek pani Ola własnoręcznie upiekła babeczki dla wszystkich Dzieci, które tego dnia namalowały i ozdobiły piękne babeczki.
W tym roku Wielkanoc obchodzimy 17 i 18 kwietnia i nasze Zuchy przepięknie się do tych Świąt przygotowały. Wykonały barwne pisanki, kraszanki i jajka malowane.
Jakże urocze są te kurki, baranki i kurczaczki, które teraz zdobią nasze świetlice. Wyjątkowo wspaniale udały się dzieciom koszyczki wielkanocne i obrazki w oryginalnych ramkach z patyczków i bukszpanu.
Będę już kończył, tym razem na wesoło, bo mówcie co chcecie, ale to ja Kwiecień – najbardziej zabawny miesiąc na świecie.

List od Marca

 

Jak się macie ? Jestem Marzec i chcę wiosnę przynieść w darze. Obiecuję dużo słońca,

mnóstwo ciepła, świeżą zieleń a pod niebem śpiew skowronka.

Co słychać na przedwiośniu w naszej świetlicy?

My się wcale nie nudzimy i wiele marcowych świąt obchodzimy.

W Dzień Dentysty obejrzeliśmy film edukacyjny o tym , jak dbać o nasze zęby pt. ,,Światowa podróż doktora Ząbka’’. Z okazji Dnia Kobiet wykonaliśmy przepiękne laurki.

12 marca obchodziliśmy Dzień Matematyki. Ciekawa- wiosenna matematyka z głowy nie umyka. Świetnie już potrafimy liczyć i myśleć logicznie. Nie straszne Nam zadania z treścią.

Przyleciały do Nas motyle, nawet nie wiem ile? Zdobią teraz naszą salę piękne, barwne, pomysłowe i ,,odlotowe’’ motylki.(Dzień Motyla)

My Dzieci uwielbiamy lepić z masy solnej. Bułki, babeczki, precelki i ciasteczka zrobiliśmy 15 marca w Dniu Piekarza i Cukiernika. W tym miesiącu nie zabrakło też zabawy w świetlicowy teatrzyk. Wyczarowaliśmy piękne kukiełki i przedstawiliśmy inscenizację baśni J. Porazińskiej ,,Szewczyk Dratewka’’. Pięknie też uczciliśmy ,,Święto Pandy’’. Te przesympatyczne zwierzątka wykonaliśmy z kolorowych talerzyków i barwnych brystoli.

Piękne, radosne święto kończy tę długą serię, mianowicie ,,Dzień Szczęścia’’

Tego dnia losowaliśmy zagadki i zadania tematycznie związane właśnie ze szczęściem.

 

Tu list kończę. Bądźcie zdrowi i koniecznie pomysłowi.

 

 

Ładny Marzec

List od Lutego.

Cześć, moi mili! Luty się kłania i nie zaczyna od narzekania. Nasze Świetliki po feriach wróciły do szkolnych ławek po wspaniałym zimowym wypoczynku. W tym miesiącu nie brakowało dobrej zabawy i ciekawej nauki.

14 lutego obchodziliśmy walentynki. Święto miłości stało się okazją do wykonania kartek
i ,,słodkich’’ misiaczków z serduszkami. Było głośno, kolorowo i radośnie.

Wielka psota na Dzień Kota ,,rozpętała’’ się 17 lutego. Kotki, koteczki i kiciusie teraz pięknie zdobią naszą tablicę. Nasze Pierwszaki nie zapomniały też o Dniu Wieloryba, który obchodzimy 21 lutego. Tym razem wieloryby wykonane były z gazet i naprawdę pięknie się Dzieciom udały.

A już 22 lutego w naszej świetlicy ,,zapłonęło ognisko i zaszumiały knieje’’, bo przecież trzeba było uczcić Dzień Harcerza.

W tłusty czwartek zaprosiliśmy nasze Zuchy do malowania pączków. Piętrzą się teraz kolorowe, ślicznie zdobione pączki na paterach.

26 lutego wehikuł przeniósł nas do czasów, kiedy na Ziemi pojawiły się dinozaury, a było to dość dawno, bo aż 225 milionów lat temu. Tego dnia powstał przepiękny świetlicowy park jurajski.

Będę już kończył, ponieważ goni mnie Marzec, z którym już wkrótce będziecie tropić wiosnę.

Pozdrawiam Dzieci , Rodziców i Nauczycieli. Do zobaczenia za rok.

– miesiąc Luty.