– Aktualności świetlicy

„Do widzenia! Do widzenia, kochani!
Do widzenia – na łące i w lesie…
Już rok szkolny za nami, za nami…
Dobry czerwiec wakacje nam niesie.
Kończy się rok szkolny. Przez długie dziesięć miesięcy uczyliście się wytrwale. Bardzo dużo już umiecie i wiem, że polubiliście przyrodę.
Życzę Wam wspaniałych i radosnych wakacji.
Do zobaczenia we wrześniu!”
Miłych, spokojnych i bezpiecznych wakacji wszystkim naszym Świetliczakom, życzą Nauczyciele Świetlicy.

Ogólnopolski Dzień Truskawki
Dzień Truskawki to oznaka nadejścia sezonu letniego. Świętujmy, cieszmy się smakiem pierwszych truskawek. Niech Święto Truskawki zagości i w naszych domach. Świetliczaki w tym dniu zapoznali się z ciekawostkami dotyczącymi tego pysznego owocu sezonowego. Dzieci chętnie wzięły udział w zajęciach plastycznych, a po skończonej pracy poczęstowały się truskawkami.
Nauczyciele Świetlic.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ OCEANÓW W NASZEJ ŚWIETLICY
W tym dniu, podjęliśmy się akcji mającej na celu nagłośnienie jeszcze większego wsparcia na rzecz ochrony środowiska morskiego i dzikiej przyrody z nim związanej. Bez względu na to, gdzie mieszkamy, wszyscy jesteśmy zależni od mórz i oceanów oraz odpowiedzialni za ich stan. To właśnie woda stanowi ok. 70% powierzchni naszej planety. Nie będzie czystej wody nie będzie życia dlatego nasze Świetliczaki zostały zapoznane z tym problemem i grożącym jego skutkom. Dzieci dodatkowo poznały oceany świata, zapoznały się z mieszkańcami mórz i oceanów. Po edukacji wykonały piękne prace przedstawiające akwaria z rybkami. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie pomogą nam wszystkim dbać o wspólne dobro naszej Ziemi.
Nauczyciele świetlic.

,, I ty możesz zmienić świat’’, czyli o tym jak obchodziliśmy Dzień Dziecka w naszej świetlicy.

Święto Dzieci okazało się wspaniałą okazją do tego, by poczytać naszym Świetlikom inspirujące historie o niezwykłych dzieciach, które kruszą mentalne mury i zawstydzają dorosłych siłą charakteru oraz otwartością umysłu.
Dla nas Wychowawców, to też taki czas, kiedy trzeba koniecznie Wychowankom opowiedzieć o ich prawach.
A przecież prekursorem praw dzieci jest nasz wspaniały patron Janusz Korczak.
Bardzo dużo śmiechu, przyjemności i radości tego dnia sprawiły Uczniom wesołe wyścigi, zabawy i gry na świeżym powietrzu, bo pogoda tego dnia spisała się na medal. Najbardziej Pierwszakom podobała się zabawa przy muzyce- ,,Magiczna paczka’’- pełna cukierków, jak się później okazało.
Z okazji Dnia Dziecka życzymy Świetliczakom wielu powodów do uśmiechu i radości. Samych sukcesów, rozwijania swoich talentów i pasji oraz beztroskiej zabawy, spełnienia wszystkich marzeń, prawdziwych przyjaciół i kochającej rodziny. Mamy też życzenia dla dzieci dużych czyli dorosłych – nie zatracajcie dziecka w sobie.
– pozdrawiamy serdecznie Nauczyciele Świetlic

Światowy Dzień Biedronki 

Biedronki to dobrze znana i powszechnie kojarzona grupa bezkręgowców, której najpopularniejszym przedstawicielem jest biedronka siedmiokropka. Jednak różnorodność tej grupy jest znacznie większa. Celem „Światowego Dnia Biedronki” jest zwrócenie uwagi na tę niezwykle pożyteczną grupę, które dominuje w obecnym środowisku, a mimo to cieszy się niezasłużenie słabym zainteresowaniem. Podczas zajęć Świetliczaki zapoznały się z tą szeroką grupą bezkręgowców podczas przygotowanego filmu edukacyjnego oraz oglądania albumów poświęconych tej właśnie grupie zwierząt. Po zakończonej edukacji dzieci wykonały piękne prace przedstawiające biedronki na polnej łące. Świetliczaki bardzo chętnie wzięły udział w zajęciach po których wyszliśmy na poszukiwanie biedronek na naszym szkolnym terenie.
Wychowawcy Świetlic.

Świetlica do czytania nakłania.

Miesiąc maj kojarzony jest z czytelnictwem i książkami. Do zaprzyjaźnienia się z książką zachęcali nasze Dzieci Nauczyciele Świetlic oraz szkolny Bibliotekarz. Naszym zadaniem było przekonanie dzieci o tym, że czytanie to najwspanialsza przygoda, a książka to po prostu niesamowity wehikuł czasu. Urządzeniem, które w czasie przenosi są słowa i zdania
i oczywiście ich sens. Tyle, że czytać należy niezwykle uważnie
W czasie zajęć przeczytano Uczniom krótki list, którego nadawcą były książki. Bardzo podobała się Świetliczakom zabawa z kostką, w której Dzieci kończyły zdania: Książki są nam potrzebne, ponieważ….Lubię czytać książki o …Warto czytać książki gdyż…
Pracując metodami aktywizującymi Świetliczaki układały mapę skojarzeń oraz etapy powstawania książki. Na podstawie wysłuchanych fragmentów bajek i wierszy Dzieci odgadywały ich tytuły.
Przepięknie o swojej pracy opowiedział Wychowankom szkolny Bibliotekarz – pani Agnieszka.
Również z tej okazji powstała świetlicowa książka, która nigdy się nie kończy…
Jej tytuł to:,, Nasze przygody, pasje i marzenia’’. Autorami są Dzieci uczęszczające na świetlicę a ilustratorami Świetliczaki Wspaniałe.
Tematyczne prace plastyczne w maju to oczywiście przepiękne, barwne, pomysłowe zakładki do książek.
Cieszymy się z tego, że możemy rozwijać zainteresowania czytelnicze naszych Wychowanków oraz kształtować szacunek do książek.

– z majowymi pozdrowieniami Nauczyciele Świetlic.

Dzień Mamy❤️

Mamo, bądź zawsze
szczęśliwa, piękna
jak dziś- w majowym
Dniu Twego Święta
Ryszard Prymus

26 maja to dzień szczególny. Poświęcony jest naszej jedynej i ukochanej mamie. Wszystkie Świetliki pamiętają o tym święcie i starają się najlepiej jak potrafią umilić tę uroczystość swoim Mamom.
Dzieci pragną podziękować za trud, miłość, dobroć i ciepło. Z tej pięknej okazji nasi Uczniowie przygotowali śliczne laurki, kwiatki, portret oraz życzenia. Z ogromną radością Wychowankowie wykonali świeczniki z masy solnej i pomysłowo je ozdobili.
My – nauczyciele świetlic przyłączamy się do świątecznych serdeczności i życzymy wszystkim Mamom, aby ten dzień trwał cały rok.
Nauczyciele Świetlic

Maj jest miesiącem szczególnym dla naszej Ojczyzny. W tych pierwszych trzech dniach maja obchodzone są bowiem w Polsce święta upamiętniające najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisane zostały w historii polskiej państwowości.
1.Maja obchodzimy Święto Pracy. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest świętem obchodzonym 2. Maja. W tym dniu przypominamy sobie o historii i znaczeniu biało – czerwonej flagi. Narodowe Święto Trzeciego Maja to święto państwowe, które jest obchodzone na pamiątkę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3. Maja.
Tematyka tych świąt była okazją do pogadanek i rozmów w ramach zajęć edukacyjno – patriotycznych z wychowankami naszej świetlicy o rozbudzaniu szacunku do ludzi pracy, symbolach narodowych, patriotyzmie i znaczeniu Ojczyzny w życiu każdego Polaka.
Podczas zajęć plastycznych uczniowie wykonali kotyliony, biało – czerwone drzewka oraz mapy. W trakcie zajęć muzycznych wychowankowie świetlicy słuchali pieśni patriotycznych i śpiewali hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”.
Każde z tych zajęć miały na celu uwrażliwienie dzieci na wartości związane z naszą Ojczyzną – Polską. Wychowawcy świetlicy.

22 kwietnia
Światowy Dzień Ziemi

– Halo, tu mówi Ziemia. Jestem okrągła, wielka i zielona. Ja wciąż bez końca kręcę się dzielnie wokół Słońca.
– Dzień dobry Ziemio. Jestem Ekoludkiem- przyjacielem dzieci i przyrody. Cieszę się, że możemy porozmawiać o ekologii w dniu Twojego święta.
– Czy Dzieci wiedzą, że na naszej planecie ludzie dokonali wielu zniszczeń i zapomnieli, że przyroda jest nam bardzo potrzebna?
– Ależ tak. Nasze Świetliki obiecały chronić lasy i zwierzęta, oszczędzać energię elektryczną oraz dbać o czystość powietrza i wody.
– Opowiedz mi drogi Ekoludku, jak Uczniowie uczcili Dzień Ziemi .
– To było niezapomniane święto, razem z panem Wojtkiem zaśpiewaliśmy piosenkę o tym, że ,,mamy tylko jeden świat i chcemy, aby przetrwał wiele lat i aby także nasze dzieci mogły się tym światem również cieszyć.’’
– Widziałam też nasze Zuchy na tropach wiosennej przyrody.
– O tak, pani Wiesia oprowadziła Nas po szkolnym parku. Okazało się , że Uczniowie znają nazwy wszystkich kwiatów, drzew i krzewów.
– A co sprawiło naszym Świetlikom największą radość?
– 22 kwietnia – każdy z nas posadził w doniczce swoje małe drzewko szczęścia i obiecał się o nie troszczyć.
– Słyszałam też ,że Świetliczaki z SP6 wykonały przepiękny plakat o treści ekologicznej.
– To prawda. Na koniec mamy dla Ciebie radosną wiadomość: ,,Kochana Ziemio trzymaj się, nie poddawaj się, My- Dzieci ruszamy na pomoc, uratujemy Cię.’’

– Dzieci i Nauczyciele Świetlic SP6

Międzynarodowy Dzień Pandy Wielkiej

Dzień Pandy, jest obchodzony corocznie 16 marca i jest poświęcony pandzie wielkiej. Jeszcze niespełna 50 lat temu, ten gatunek był skrajnie zagrożony. W 1970 żyło na wolności zaledwie 1000 osobników. Ludzie, wycinając drzewa, niszcząc przyrodę, pozbawiały pandy źródła pożywienia i miejsca do życia…

Dziś, dzięki działalności m.in. organizacji WWF, panda należy do jednej z najlepiej odradzających się populacji na świecie.
Wraz ze świetliczakami, odbyliśmy wirtualną podróż do Chin. Dzieci stały się już prawdziwymi ekspertami od pand   wiedzą, że te zwierzęta, mimo że należą do drapieżników, żywią się głównie bambusami, zjadają ich nawet do 40 kg na dobę! Mierzą do 150 cm, mają po 6 palców, a na wolności żyją ok. 15-20 lat.

Dzieci samodzielnie wykonały swoje prace. Przypominające główki tych wyjątkowych zwierząt. Dzieci zgodnie uznały, że człowiek powinien chronić faunę i florę, zamiast niszczyć środowisko naturalne.

Wychowawcy świetlicy.


Skąd się wzięły dinozaury?

Działo się to dawno, bardzo dawno, około 225 milionów lat temu, kiedy to na Ziemi pojawiły się dinozaury…. Światowy Dzień Dinozaura obchodzimy 26 lutego . I właśnie z tej okazji w naszej świetlicy wiele się działo. Zorganizowaliśmy szereg aktywności, które wzbogaciły wiedzę uczniów na temat tych prehistorycznych stworzeń.

Wspólnie z Dziećmi szukaliśmy odpowiedzi na następujące pytania: Co to są dinozaury? Jak dawno temu żyły? Czy były inteligentne? Który z nich był największy, a który najszybszy? Dlaczego wyginęły?

Dużo radości naszym Świetlikom sprawiło tworzenie przestrzennych i płaskich prac plastycznych, przedstawiających dinozaury. Powstał w ten sposób przepiękny – świetlicowy park jurajski. Ciekawym ćwiczeniem logopedycznym, które wywołało rozbawienie i uśmiech na twarzach dzieci było wypowiadanie trudnych nazw dinozaurów. Uczniowie uczestniczyli też w zabawie multimedialnej, która polegała na wykopywaniu szczątków dinozaurów (magiczny dywan). W ramach aktywności literackiej nauczyciel świetlicy przeczytał dzieciom opowiadanie o dinozaurze Kubusiu z lektury ,,Nasza mama czarodziejka’’. Bardzo dużo naszych Zuchów wzięło udział w konkursie plastycznym, tematycznie związanym z tym świętem. Powstały bardzo pomysłowe, odlotowe rysunki i rysuneczki, przedstawiające te sympatyczne „przedpotopowe gady’’.

Te dni, obchodzone w formie zabaw, w sposób ciekawy, atrakcyjny i przyjemny, na długo pozostaną w naszej pamięci.

Nauczyciele świetlic.


Wielka psota na dzień kota

Światowy Dzień Kota obchodzimy 17 lutego. Właśnie to święto stało się okazją do czytania bajek, opowiadań i wierszy o kotach. Koteczki i kiciusie lubimy nie tylko za piękne futerko, cudowne mruczenie, ale też za niezależny charakter. Świetliki poznały rasy tych zwierząt i dowiedziały się jak sprawować opiekę nad nimi.

Wszyscy lubimy koty, wiele dzieci ma je w domu i każde z nich mogło opowiedzieć w tym dniu o swoim pupilu. Staraliśmy się też uwrażliwić dzieci na problem bezdomnych zwierząt. Zajęcia artystyczne, w czasie których wykonaliśmy kotki z papierowych talerzyków dostarczyły nam wiele radości.

Wychowawcy Świetlic wraz z Dziećmi.

Zadzwoń do nas +48 94 35-231-21
Odwiedź nas ul. Poznańska 9, Kołobrzeg
Napisz do nas sekretariat@sp6kg.pl dyrektor@sp6kg.pl
Back to top