– Aktualności świetlicy

Dzień Kropki

 

,,Czasem wystarczy mały gest, by uczniowskie skrzydła rozpostarły się szeroko i pozwoliły na spełnienie marzeń oraz pokonanie własnych słabości’’.

 

 

 

Pod tym hasłem nasi Podopieczni obchodzili ,,Dzień Kropki’’- święto kreatywności, odwagi i zabawy. Szczególnie tego dnia wychowawcy zarażali dzieci optymizmem i radością. Doskonale się bawiliśmy i budowaliśmy w dzieciach przekonanie, że przecież wszystko zależy od nas.

 

Kropka z książeczki o Vashti stała się pretekstem do zorganizowania wielu zabaw. Tego dnia dzieci wykonały przepiękne magiczne drzewko naszych talentów. To wspaniałe święto na stałę zagościło w naszych świetlicach.

 

Początek września , to czas, kiedy koniecznie trzeba porozmawiać z naszymi Uczniami o wakacjach. Świetliczaki wspominały letni czas i pięknie rysowały wakacyjne skarby i pocztówki.

 

Lato powoli odchodzi, a już za chwilę przywitamy złotą

 

Nauczyciele świetlic.

Pierwsze koty za płoty’’, czyli o tym, jak przywitaliśmy nasze dzieci w świetlicy.

 

W pierwszym tygodniu nauki zapoznaliśmy uczniów z zasadami bezpiecznego zachowania się w czasie zajęć oraz z zasadami bezpiecznego poruszania się po ulicy. W ramach aktywności plastycznej dzieci wykonały znaki drogowe i wzięły udział w zabawie zgaduj zgadula, jaki to znak drogowy?

Świetliczakom podobały się zabawy integrujące zespół świetlicowy oraz prace plastyczne na przywitanie szkoły.

Jakże piękny i pełen wrażeń był dzień 8 września, a mianowicie ,, Dzień Marzyciela’’.

Tego dnia chodziliśmy z głową w chmurach i niczym Dyzio Marzyciel zatraciliśmy się całkowicie w naszej wyobraźni. Nasze Świetliczaki przepięknie rysowały swoje marzenia na różowych szkiełkach okularów.

Dzieci z radością wzięły udział w dyskusji, w której pytaliśmy o ich marzenia. Okazało się , że dobrze wiedzą co trzeba zrobić , aby je spełnić..

Na nadchodzący nowy rok szkolny życzymy dzieciom spełnienia marzeń , nie tylko tych edukacyjnych.

Nauczyciela świetlic.

 

 

 

 

Uwaga ! Uwaga! Nadchodzi lato , a wraz z nim upragnione wakacje.

 

 

 

– Lato, lato przybądź do Nas proszą Świetliczaki.

 

– To ja- Lato nadchodzę i przynoszę przepiękne podarunki.

 

Dam Wam ciepłe słońce i kolory, i wakacji letni czas. Zapach łąki dla Was mam , ptaków śpiew i żabek chór, barwne kwiaty i słodkie czereśnie.

 

– Dziękujemy, dziękujemy. Cieszą niespodzianki Nas. Od Nas Lato też masz prezenty:

 

śliczne , barwne prace plastyczne, naszą aktywność na zajęciach świetlicowych, wierszyki i piosenki o lecie.

 

Świetlicową tablicę zdobi gazetka o morskiej tematyce, na której odliczamy dni do wakacji.

 

Obiecujemy też miło, zdrowo i bezpiecznie spędzać wakacyjny czas.

 

– Na koniec życzę Wam takiego odpoczynku, żeby potem do nauki, miał ochotę każdy z Was.

 

 

 

– Do zobaczenia wkrótce – wasze ulubione Lato !

Dzień Ziemi w naszej świetlicy.

 

 

 

,,Jasne niebo, czysta woda, bujna zieleń, to nasz prawdziwy wielki skarb.’’

 

 

 

Dlatego Dzieci nie pozwolą niszczyć naszej planety. Nasze Świetliki obiecały chronić lasy i zwierzęta, oszczędzać energię elektryczną oraz dbać o czystość powietrza i wody.

 

Świetliczaki tropiły wiosenną przyrodę. Poznały nazwy kwiatów, drzew i krzewów rosnących w szkolnym parku. Największą radość sprawiło Nam posadzenie różnorodnych nasionek oraz wykonanie plakatów o treści ekologicznej.

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi zanuciliśmy piosenkę o tym, ,,że mamy tylko jeden świat i chcemy , aby przetrwał wiele lat i żeby także nasze dzieci mogły się tym światem również cieszyć’’.

 

 

 

– Miłośnicy przyrody z SP6

 

List od Kwietnia.

Cześć moi Kochani ! To ja Kwiecień – Pleciuga. Mówią, tak o mnie , bo przeplatam, trochę zimy, trochę lata. W naszej świetlicy wiosna pięknie rozkwitła i pełną parą trwają przygotowania do Wielkanocy.
W czasie zajęć świetlicowych Dzieci rozpoznawały nazwy wiosennych kwiatów, rozwiązywały zagadki przyrodnicze i poznały wiosenne przysłowia.
Nasze Świetliki znają już wszystkie litery i z tej okazji panie zabrały je do ,,zaczarowanego królestwa słów’’. Cieszę się, ze nasze Świetliczaki – Pierwszaki potrafią układać wyrazy z liter i sylab, tworzyć zabawne murki wyrazowe, rozwiązywać tematyczne krzyżówki i rebusy.
Uczniowie pięknie też układali wielozdaniowe wypowiedzi na temat : ,,Dlaczego wiosną jest tak pięknie ?’’
Z okazji Dnia Maffinek pani Ola własnoręcznie upiekła babeczki dla wszystkich Dzieci, które tego dnia namalowały i ozdobiły piękne babeczki.
W tym roku Wielkanoc obchodzimy 17 i 18 kwietnia i nasze Zuchy przepięknie się do tych Świąt przygotowały. Wykonały barwne pisanki, kraszanki i jajka malowane.
Jakże urocze są te kurki, baranki i kurczaczki, które teraz zdobią nasze świetlice. Wyjątkowo wspaniale udały się dzieciom koszyczki wielkanocne i obrazki w oryginalnych ramkach z patyczków i bukszpanu.
Będę już kończył, tym razem na wesoło, bo mówcie co chcecie, ale to ja Kwiecień – najbardziej zabawny miesiąc na świecie.

List od Marca

 

Jak się macie ? Jestem Marzec i chcę wiosnę przynieść w darze. Obiecuję dużo słońca,

mnóstwo ciepła, świeżą zieleń a pod niebem śpiew skowronka.

Co słychać na przedwiośniu w naszej świetlicy?

My się wcale nie nudzimy i wiele marcowych świąt obchodzimy.

W Dzień Dentysty obejrzeliśmy film edukacyjny o tym , jak dbać o nasze zęby pt. ,,Światowa podróż doktora Ząbka’’. Z okazji Dnia Kobiet wykonaliśmy przepiękne laurki.

12 marca obchodziliśmy Dzień Matematyki. Ciekawa- wiosenna matematyka z głowy nie umyka. Świetnie już potrafimy liczyć i myśleć logicznie. Nie straszne Nam zadania z treścią.

Przyleciały do Nas motyle, nawet nie wiem ile? Zdobią teraz naszą salę piękne, barwne, pomysłowe i ,,odlotowe’’ motylki.(Dzień Motyla)

My Dzieci uwielbiamy lepić z masy solnej. Bułki, babeczki, precelki i ciasteczka zrobiliśmy 15 marca w Dniu Piekarza i Cukiernika. W tym miesiącu nie zabrakło też zabawy w świetlicowy teatrzyk. Wyczarowaliśmy piękne kukiełki i przedstawiliśmy inscenizację baśni J. Porazińskiej ,,Szewczyk Dratewka’’. Pięknie też uczciliśmy ,,Święto Pandy’’. Te przesympatyczne zwierzątka wykonaliśmy z kolorowych talerzyków i barwnych brystoli.

Piękne, radosne święto kończy tę długą serię, mianowicie ,,Dzień Szczęścia’’

Tego dnia losowaliśmy zagadki i zadania tematycznie związane właśnie ze szczęściem.

 

Tu list kończę. Bądźcie zdrowi i koniecznie pomysłowi.

 

 

Ładny Marzec

List od Lutego.

Cześć, moi mili! Luty się kłania i nie zaczyna od narzekania. Nasze Świetliki po feriach wróciły do szkolnych ławek po wspaniałym zimowym wypoczynku. W tym miesiącu nie brakowało dobrej zabawy i ciekawej nauki.

14 lutego obchodziliśmy walentynki. Święto miłości stało się okazją do wykonania kartek
i ,,słodkich’’ misiaczków z serduszkami. Było głośno, kolorowo i radośnie.

Wielka psota na Dzień Kota ,,rozpętała’’ się 17 lutego. Kotki, koteczki i kiciusie teraz pięknie zdobią naszą tablicę. Nasze Pierwszaki nie zapomniały też o Dniu Wieloryba, który obchodzimy 21 lutego. Tym razem wieloryby wykonane były z gazet i naprawdę pięknie się Dzieciom udały.

A już 22 lutego w naszej świetlicy ,,zapłonęło ognisko i zaszumiały knieje’’, bo przecież trzeba było uczcić Dzień Harcerza.

W tłusty czwartek zaprosiliśmy nasze Zuchy do malowania pączków. Piętrzą się teraz kolorowe, ślicznie zdobione pączki na paterach.

26 lutego wehikuł przeniósł nas do czasów, kiedy na Ziemi pojawiły się dinozaury, a było to dość dawno, bo aż 225 milionów lat temu. Tego dnia powstał przepiękny świetlicowy park jurajski.

Będę już kończył, ponieważ goni mnie Marzec, z którym już wkrótce będziecie tropić wiosnę.

Pozdrawiam Dzieci , Rodziców i Nauczycieli. Do zobaczenia za rok.

– miesiąc Luty.

Dzień Babci, Dzień Dziadka

 

Kochana Babciu! Kochany Dziadku!

Chciałem Wam dzisiaj wręczyć po kwiatku,

No ale w styczniu żadne nie rosną…

Później przyniosę, latem lub wiosną.

 

Dzisiaj przyjmijcie chociaż laurkę:

Dzięki za mamę (za Waszą córkę),

Za mego tatę (Waszego syna),

Bo dzięki Wam jest moja Rodzina!

Bez Was nic niewart

byłby ten świat!

Babciu i Dziadku,

Żyj nam dwieście lat!

Wiesław Drabik

Zimo, baw się razem z nami, przepięknymi kolorami!

Czy wam nie przyszło kiedyś do głowy,
że śnieg powinien być kolorowy?
Albo zielony, albo czerwony,
lilowy albo beż.

Śnieg ten lepiłoby się wspaniale,
a bałwan biały nie byłby, ale
albo zielony albo czerwony
lilowy albo beż.

Nasze Świetliki tak pomyślały,
barwne bałwanki namalowały.
I wykonały piękne kukiełki,
bałwanki miały śliczne sukienki.

Piosnkę zimową chórem śpiewały,
I w teatrzyku występowały.
Zimo, zimo , baw się z nami,
sypnij śniegiem i śnieżkami.

List od Grudnia.

 

 

To ja, ostatni już miesiąc w roku, przywiozę: choinki, śnieg, kolędy, paczki, prezenty oraz dużo serdecznych życzeń. Wraz z Mikołajem pragniemy zanieść do Państwa domów iskierkę

 

świetlicowej, świątecznej radości. Życzymy Dzieciom, Rodzicom i Nauczycielom zdrowia, pokoju, ciepła, radości oraz pomyślności i sukcesów w Nowym Roku 2022.

 

Tak piękny i czarujący jest ten grudniowy świąteczny czas pełen wesołego gwaru. Wykonaliście piękne elementy dekorujące nasze świetlice, radosne Mikołaje, strojne ozdoby na choinkę oraz inne prace plastyczne związane ze Świętami Bożego Narodzenia.

 

Dziękujemy!!!

 

– Miesiąc Grudzień i jego przyjaciel Mikołaj

Barbórka w naszej świetlicy

„Górnik świdrem węgiel kruszy,
z latarenki światło spływa.
Już wagonik z węglem ruszył,
winda w górę go porywa.

Jutro węgla bryły czarne
kolejarze w świat powiozą.
A pojutrze – piece nasze
będą grzały na złość mrozom.”

Z okazji Barbórki dla naszych Świetliczaków zostały przeprowadzone zajęcia związane z pracą górników i ich patronką Św. Barbarą. Dzieci poznały historię Św. Barbary i dowiedziały się dlaczego to właśnie ona została wybrana na patronkę górników. Nasze małe Świetliczaki wiedzą już jak potrzebna, ciężka i niebezpieczna jest praca górników. Dzieci zostały zapoznane również z wyglądem munduru górniczego oraz wykonały czako górnicze.

Koniec listopada to czas wróżb. Staropolskie obyczaje katarzynkowe i andrzejkowe przetrwały do dnia dzisiejszego i wciąż cieszą się dużą popularnością zarówno wśród starszych, jak i młodszych.
W naszej świetlicy zabawa andrzejkowa odbyła się 30 listopada b.r. Oprócz tradycyjnych wróżb takich, jak lanie wosku, przekłuwanie serca z imionami płci przeciwnej czy też „pochód” butów za drzwi, dzieci mogły również poznać swój przyszły zawód oraz przepowiednię ukrytą w czarodziejskiej kuli.
Poza tym było dużo dobrej zabawy przy dobrej muzyce oraz wiele radosnych chwil.
Dzień Pluszowego Misia w naszej świetlicy.
25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i
niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu- pluszowy miś.
W naszej świetlicy tradycja stały się obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia.
Zabawy, piosenki oraz quizy umiliły uczniom czas spędzony w świetlicy.
W ranach tego święta dzieci wysłuchały opowieści i ciekawostki o misiach.
Moda na misia nie przemija, bo czy to jutro, czy to dziś wszystkim jest potrzebny miś.