Teleturniej „Milionerzy”
10 grudnia 2020
Kalendarz adwentowy
16 grudnia 2020

Znany podróżnik i pisarz Łukasz Wierzbicki na lekcji online

Uczniowie klasy 3c w ostatnim tygodniu omawiali lekturę „Afryka Kazika”. Okazała się ona fascynująca i niezwykle ciekawa. Dzieci z zapałem opowiadały przygody Kazika, który rowerem przemierzył Afrykę. Poznały roślinność, zwierzęta Afryki, a także zwyczaje ludzi zamieszkujące ten kontynent. Uczniowie wykonali bardzo oryginalne, barwne lapbooki do naszej lektury.  

Na koniec czekała na nich niezwykła niespodzianka! Na lekcji online gościł u nas znany podróżnik, biografista i pisarz Łukasz Wierzbicki. Autor naszej omawianej właśnie lektury „Afryka Kazika”, a także „Dziadek i niedźwiadek”, „Ocean to psikus”, „Machiną przez Chiny”… Nasz gość opowiedział dzieciom o wyprawie podróżnika – Kazimierza Nowaka, który przemierzył Afrykę na rowerze, czółnem, konno i na wielbłądzie. Swoje wystąpienie autor wzbogacił bardzo ciekawą prezentacją multimedialną, która przeniosła uczestników na czarny ląd. Ilustrowana była pięknymi zdjęciami dotyczącymi Afryki a także oryginalnymi zdjęciami wykonanymi w latach 30 XX wieku. Naszą niezwykłą lekcję wzbogacił quiz „Śladami afrykańskiej zwierząt”. Uczniowie rozpoznawali ślady: lwa, geparda, słonia, żyrafy, hipopotama, wielbłąda … Oczywiście zadania wykonaliśmy bezbłędnie. Pytaniom, które zadawali uczniowie panu Wierzbickiemu nie było końca.  

Temu niezwykłemu spotkaniu towarzyszyło motto „Kiedy ruszysz przed siebie, na pewno spotka Cię coś ciekawego (…)” – tymi słowami Łukasz Wierzbicki gorąco zachęcał do podróżowania, nie koniecznie na koniec świata, ale chociażby po bliskiej okolicy. Zachęcał do podróży, które można odbyć za pomocą książek – bo to właśnie dzięki książkom można dotrzeć w najdalsze zakątki Ziemi. 

Takie spotkanie jest jedną z najlepszych form propagowania idei czytelnictwa wśród dzieci i na pewno zachęciło nas do sięgnięcia po inne książki pana Wierzbickiego. Jeszcze raz dziękujemy panu Łukaszowi Wierzbickiemu za to fascynujące spotkanie.  

Elżbieta Kociela, Robert Moszko  

Komentarze są wyłączone.