We wtorek uczniowie klasy I „b” kolejny już raz gościli u siebie panią pedagog, która przeprowadziła z nimi zajęcia profilaktyczne. Zbliża się koniec roku szkolnego, warto więc, aby przed rozpoczęciem wakacji, pierwszoklasiści przypomnieli sobie jeszcze najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa.

Zajęcia profilaktyczne nie dają gwarancji ochrony dziecka przed krzywdą, stają się jednak okazją do wyposażenia dzieci w wiedzę i umiejętności rozpoznawania zagrożenia oraz skutecznego reagowania. Ważne jest, by dzieci zwracały się do dorosłych o pomoc i umiały mówić o trudnej dla nich sytuacji na jak najwcześniejszym etapie.

Kanwą tematów poruszanych na zajęciach był akronim GADKI, którego poszczególne litery wyznaczają zasady, przydatne w edukacji dziecka na tematy związane z ochroną dzieci przed przemocą i wykorzystywaniem:

G – gdy mówisz „nie”, to znaczy „nie”,

A – alarmuj, gdy potrzebujesz pomocy,

D – dobrze zrobisz, mówiąc o tajemnicach, które cię niepokoją,

K – koniecznie pamiętaj, że twoje ciało należy do ciebie,

I – intymne części ciała są intymne/ściśle prywatne.

Na zajęciach była też okazja do przypomnienia sobie numerów alarmowych oraz przećwiczenia w scenkach dramowych sposobu wzywania pomocy.

Mam nadzieję, że realizacja tych zajęć przyczyni się do wczesnego rozpoznania przez same dzieci trudnych, zagrażających sytuacji i prawidłowego reagowania na nie.

Mariola Polak