W styczniu ubiegłego roku Kołobrzeg rozpoczął działania dotyczące pierwszego etapu konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku.

W związku z tym rozpoczynamy okres intensywnych działań i pracy, bowiem selekcja finałowa zaplanowana jest na wrzesień 2024 roku. W dniach 23-25 września w Warszawie odbędą się finałowe przesłuchania kandydatów. Kilka dni później prawdopodobnie poznamy miasto, które zostanie Europejską Stolicą Kultury w 2029 roku. Wcześniej jednak Kołobrzeg odwiedzi zespół panelistów stanowiących konkursowe.
W staraniach o zdobycie tego tytułu angażuje się wiele instytucji. Również nasza szkoła bierze udział w działaniach wspierających inicjatywy mające na celu zdobycie tego zaszczytnego tytułu, jak również skorzystanie z możliwości rozwoju, jakie on ze sobą niesie.
Do tej pory ESK w Polsce zostały wyróżnione dwa miasta: Kraków w 2000 roku i Wrocław w 2016 roku. W 2029 r. Europejskimi Stolicami Kultury będą miasto polskie i miasto reprezentujące Szwecję.