23 kwietnia obchodzone jest na całym świecie święto książki. Wywodzi się z Katalonii, a po raz pierwszy zorganizowano je w 1926 roku. W tym roku z tej okazji  nasza biblioteka szkolna zorganizowała spotkanie z teatrzykiem Kamishibai w oddziałach przedszkolnych. Wszystkie „zerówki” poznały bajkę o „Brzydkim kaczątku”. Dzieci śledziły koleje losu kaczątka na pięknych ilustracjach. Po wysłuchaniu baśni, odpowiadały na pytania dotyczące przygód kaczątka. Dzieciom podobało się opowiadanie i sama jego forma  -teatrzyk.

Kamishibai oznacza dosłownie teatr obrazkowy lub teatr ilustracji. Jest to technika czytania lub opowiadania, wywodząca się z Japonii, która wykorzystuje książki w formie kart  oraz skrzynkę – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.

                                                                                   A.Jóźwicka