W tym tygodniu trzecioklasiści mieli okazję poznać szkolną pracownię chemiczną oraz wirtualne laboratorium „Empiriusz”. Przed rozpoczęciem zajęć dzieci założyły środki ochrony osobistej, które są niezbędne podczas przeprowadzania doświadczeń. Tematem przewodnim lekcji był magnez – pierwiastek niezbędny do życia. Uczniowie odszukali symbol magnezu na układzie okresowym pierwiastków chemicznych, dowiedzieli się także, że magnez jest lśniącym metalem, pali się w powietrzu a jego super moc to udział w fotosyntezie, dzięki której powstaje tlen obecny w powietrzu. Uczestniczyli w doświadczeniu spalania magnezu w powietrzu, które przeprowadziła dla nich starsza koleżanka Matylda oraz w doświadczeniu spalania magnezu, siarki i węgla w tlenie przeprowadzonym w wirtualnym laboratorium przez kolegę Czarka. Przy doświadczeniach pomagali także Bruno i Xenia z VII „b”. Podsumowaniem zajęć był wirtualny test z wyników przeprowadzonych doświadczeń, który dzieci zaliczyły celująco. Na zakończenie trzecioklasiści otrzymali pieczęć super chemika oraz dla uzupełnienia energii kawałek gorzkiej czekolady – bogatej w magnez.

Bardzo dziękujemy pani Edycie Kujawie za zorganizowanie dla nas tych interesujących i pouczających zajęć. Już dziś zgłaszamy chęć uczestnictwa w następnych 🙂

 

Mariola Polak