W miniony czwartek uczniów klasy 1a, 2c i 3a odwiedzili Państwo Agnieszka i Damian Zawadzcy, którzy z zawodu są fizjoterapeutami.

Nasi goście na początku zapoznali dzieci w czym specjalizuje się fizjoterapeuta i co należy do jego zadań.

Wykorzystując prezentację multimedialną przedstawili jak działa nasze ciało, ile mamy mięśni i jaką pełnią funkcję.

Za pomocą modelu anatomicznego kręgosłupa pokazali jak zbudowany jest nasz kręgosłup. Przedstawili jaka jest prawidłowa postawa ciała, od czego ona zależy i jak minimalizować i leczyć wady postawy.

Na specjalnym urządzeniu – podoskopie zbadali prawidłowość postawy Poli i Hani. Państwo Zawadzcy w bardzo ciekawy sposób opowiedzieli dzieciom o zasadach jakich powinniśmy przestrzegać, aby unikać wad postawy, np. w jaki sposób powinniśmy prawidłowo siedzieć, czy nosić tornister. Podkreślili jak ważna jest aktywność fizyczna, która kształtuje nasze wszystkie cechy motoryczne: zwinność, szybkość czy gibkość.

Państwo Zawadzcy zaprezentowali również podczas warsztatów narzędzia, których używają w pracy rehabilitanta. Był to młoteczek, urządzenie do badania czucia, kamerton oceniający czy kość jest złamana, goniometr określający kąt nachylenia stawów i skoliometr stosowany w ortopedii do pomiaru asymetrii tułowia.

Ogromne zainteresowanie wywołały też ciekawostki, które dzieci usłyszały. Na przykład, że w organizmie człowieka występuje około 640 mięśni, ale tylko dwa: mięsień serca i przepony pracują zawsze. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o naszych włosach, mózgu, różnych reakcjach naszego organizmu.

Była to dla nas wspaniała i niezwykła lekcja. 👍🙂

Bardzo dziękujemy Państwu Agnieszce i Damianowi Zawadzkim za trud i poświęcony czas. 🥰

 

Elżbieta Kociela, Magdalena Jarnicka, Anna Gawrońska