Królowa jest tylko jedna …

W naszej szkole w dniach 14.03-17.03 obchodziliśmy tydzień matematyki.

Szczególnie w dniu 14.03 królowała ona … nieskończona, nieograniczona, ciągle nieodkryta, niewymierna, przestępna, wspominana już w Biblii, stał zwana Ludolfiną – liczba Pi. Jej przybliżenie to 3,14. Swoje święto obchodzi właśnie 14 marca (14.03) – wspólnie z Albertem Einsteinem, najsłynniejszym naukowcem, matematykiem, fizykiem, badaczem, nauczycielem, wykładowcą słynącym też z nietuzinkowej fryzury i zabawnych min. On wraz z Wacławem Sierpińskim obchodzą w ten dzień urodziny. Uczniowie z radością przystąpili do świętowania.

Uczniowie klas 4 poznali przybliżenie liczby pi kolorując odpowiednia liczbę kwadracików wynikiem pracy były miasta liczby Pi.

Uczniowie innych klas wykonali prace plastyczne z liczbą pi w roli głównej, zagadki oraz krzyżówki. Inni prezentowali najważniejsze informacje o liczbie Pi.

Okazało się, że noblistka Wiesława Szymborska jeden ze swoich wierszy zadedykowała niezwykłej liczbie Pi.

Wtorek upłynął po hasłem “Z cyrklem w ręku”. Na szkolnych ławkach zagościł ten magiczny przyrząd. Uczniowie tworzyli piękne prace plastyczne mając tylko to narzędzie do dyspozycji. Okazuje się, że to wcale nie jest takie łatwe zadanie, jednak nasi mistrzowie dali radę.

W środę oglądaliśmy prezentacje przygotowane przez uczniów o słynnych matematykach. Dowiedzieliśmy się kim był Pitagoras, Tales, Euklides czy Fibonacci.

Na zakończenie tego tygodnia uczniowie wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym “Kangur”.

Trzymamy mocno kciuki za osiągnięcie jak najlepszych wyników!!!

Tydzień matematyczny minął szybko, ale królowa matematyka nas nie opuszcza.

Agnieszka Krzysztofik – Kuna, Monika Muszyńska