MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI I ZDROWIA w SP6

W związku ze zbliżającym się  Międzynarodowym Dniem Ziemi i minionym w dniu 7 kwietnia Światowym Dniem Zdrowia, nauczyciele nauk przyrodniczych  klas IV-VIII, przedstawiają poniżej  harmonogram obchodów, który nawiązuje do tegoroczne hasła Światowego Dnia Ziemi – „Zainwestuj w naszą planetę” oraz Światowego Dnia Zdrowia – „Zdrowie dla wszystkich”.

Naszym celem jest promowanie ochrony środowiska, rozszerzenie świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą. Nie ma nic mądrzejszego jak dobra inwestycja, która przyniesie wszystkim korzyści. Inwestując w naszą planetę, inwestujesz w swoją przyszłość i swoje zdrowie. Nasze przemyślane i proste inwestycje, przyniosą ogromne korzyści dla przyszłych pokoleń 

Chcemy, żeby te święta wybrzmiały jeszcze mocniej, dlatego rozciągniemy nasze działania w czasie. Liczymy na zrozumienie tematu i wspólną inwestycję. Razem możemy więcej.

EKOLOGICZNY TYDZIEŃ

W dniach od 17 do 22 kwietnia 2023 roku, planujemy następujące działania:

1.      Otwarcie Pierwszego w naszej szkole SWAP czyli wymiany  ubrań i roślin (klasy IV-VIII)

2.      Zasadzenie  Magicznego Nasionka w ramach konkursu czytelniczo – ekologicznego(klasa IVa)

3.      Coś nowego ze starego, czyli drugie życie przedmiotów i opakowań- realizacja na lekcjach techniki w klasach V-VI,

4.       Wyginaj śmiało ciało – piątek 21 kwietnia , długa przerwa po 5 lekcji na boisku szkolnym.

1. SWAP – wymiana ubrań

Czy wiecie , co oznacza SWAP?

Otóż SWAP oznacza dosłownie ( z języka angielskiego)zamianę i to o nią chodzi w transakcjach  SWAPowych.

A teraz do rzeczy. Czy wiesz, że średni czas życia używanych przez nas ubrań wynosi 4 lata, skutki ich produkcji zostaną z nami przez tysiąclecia, jeśli tylko uda nam się przetrwać na przegrzanej planecie. W jaki sposób produkcja ubrań stała się jednym z najbardziej emisyjnych i szkodliwych dla środowiska sektorów gospodarki? Czy naprawdę potrzebujemy dziś kilka razy więcej odzieży, która w 85% i tak kończy na wysypisku śmieci? Komu jest to na rękę? W kogo uderza najbardziej?

Twoje zadanie:

1.Przejrzyj szafę, zrób porządki i oddaj to, czego już nie używasz. W zamian zdobądź dla siebie nowe ubrania z drugiej ręki od innych uczestników SWAPa. Wymieniając się odzieżą, wspierasz drugi obieg ubrań, których produkcja jest mocno obciążającą dla środowiska. Zamiast kupować,  wymień się

ZASADY:

·        Każdy uczestnik przynosi minimum 2 ubrania, które składamy do jednej puli, a potem wszyscy wybierają z niej co chcą. 

·        Przynosicie ubrania czyste i niezniszczone. 

·        Rzeczy, które nie znajdą nowego właściciela zostaną przekazane potrzebującym  aby wesprzeć wybraną kampanię pomocową.

2. SWAP – wymiana roślin

Zastanawiasz się, co zrobić z roślinami, dla których nie masz odpowiedniego miejsca, czy też po prostu nie wiesz, jak się nimi zaopiekować? Przynosząc taką roślinę na naszą wymiankę dajesz jej szansę na długie i szczęśliwe życie z nowym właścicielem.

ZASADY:

·        Każdy uczestnik przynosi minimum 1 roślinę, którą składamy do jednej puli, a potem wszyscy wybierają z niej co chcą. 

 

Zarówno ubrania jak i rośliny przynosimy

 od poniedziałku 17 kwietnia do czwartku 20 kwietnia do Sali 124.

W piątek 21 kwietnia br. rusza nasze SKLEPOWISKO SWAP