14 listopada聽obchodzimy Og贸lnopolski Dzie艅 Biblioterapii馃摎, kt贸ra sta艂a si臋 sta艂ym elementem dzia艂alno艣ci wielu bibliotek 聽i z roku na rok zdaje si臋 zyskiwa膰 na popularno艣ci. Jest wa偶nym, realnym wk艂adem bibliotek w emocjonalny rozw贸j uczni贸w.

W艣r贸d najwa偶niejszych pozytywnych skutk贸w biblioterapii jako zamierzonego oddzia艂ywania poprzez czytanie, s艂uchanie lub ogl膮danie odpowiednio dobranych ksi膮偶ek, fragment贸w utwor贸w, ogl膮danie i s艂uchanie adaptacji utwor贸w literackich mo偶na wskaza膰:

• przyczynianie si臋 do u艣wiadomienia dziecku trudnych sytuacji,
  • uczenie reakcji na nie,
  • danie szans臋 nabrania wiary w siebie,
  • pozytywny wp艂yw na emocjonalne stany,
  • rozwijanie osobowo艣ci poprzez prezentowanie literackich wzorc贸w osobowych godnych na艣ladowania,
  • wzbogacanie wiedzy, j臋zyka, wyobra藕ni, zdolno艣ci rozumienia poj臋膰 moralnych,
  • rozw贸j uczu膰.

W Og贸lnopolskim Dniu Biblioterapii warto przypomnie膰, 偶e ksi膮偶ki maj膮 moc i lecz膮 dusz臋.

Z tej okazji rozmawiali艣my z uczniami klas drugich po przeczytaniu opowiadania聽 鈥濸uchate i kolczate鈥, co jest w 偶yciu wa偶ne.聽 聽 聽 聽 聽 聽 聽 聽 聽 聽 聽 聽聽

聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽 聽 聽 聽 聽 聽 聽 聽 聽 聽 聽 聽 聽聽聽聽聽鈥濳to czyta ksi膮偶ki, 偶yje podw贸jnie鈥

聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽 聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽聽 聽聽聽聽聽Umberto Eco