W tym tygodniu uczniowie klasy 3c realizuj膮 temat 鈥濼ransport morski鈥. W zwi膮zku z tym zaprosili艣my tat臋 naszej kole偶anki Bianki – Pana Roberta Szumlewicza, kt贸ry pracuje na statkach floty offshore.

Pan Robert opowiedzia艂 nam bardzo ciekawe rzeczy o r贸偶nego rodzaju statkach, np.: kontenerowcach, promach, liniowcach, tankowcach, holownikach, okr臋tach wojennych i kutrach rybackich.

Z niezwyk艂ym zainteresowaniem s艂uchali艣my o pracy na statkach badawczych, kt贸re poszukuj膮 wrak贸w z bardzo dawnych lat np. na Morzu Czarnym. Us艂yszeli艣my, 偶e uda艂o si臋 za艂odze statku odnale藕膰 wrak z czas贸w Bizancjum. Pan Robert pokaza艂 nam te偶 zdj臋cia z odnalezionego w Morzu Ba艂tyckim wraku statku z prze艂omu XVIII i XIX wieku. Widzieli艣my elementy, kt贸re bardzo dobrze si臋 zachowa艂y np. lamp臋 nawigacyjn膮, telegraf, ko艂o sterowe, dzwon. Tata Bianki zwr贸ci艂 uwag臋, 偶e wrak badany by艂 na g艂臋boko艣ci 135 metr贸w i wykorzystywano do tego specjalne roboty z czujnikami laserowymi do r贸偶nych pomiar贸w. Zdj臋cia z g艂臋bin wraku by艂y fascynuj膮ce i tajemnicze.

Pan Szumlewicz podkre艣li艂, 偶e praca na morzu jest bardzo niebezpieczna np. wybuchaj膮 zbiorniki z paliwem. Widzieli艣my na zdj臋ciach tak膮 katastrof臋.

By艂a to naprawd臋 interesuj膮ca lekcja. Bardzo dzi臋kujemy Panu Robertowi Szumlewiczowi. 馃ぉ

 

El偶bieta Kociela