23 listopada 2022 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie autorskie z Panią Wandą Przybylską autorką książki „Moje życie jak Irtysz”, szefową kołobrzeskiego koła Sybiraków. Są to wspomnienia sybiraczki, która jako dziecko została wywieziona na „nieludzką ziemię”, gdzie ze swoją rodziną walczyła o przeżycie.

Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość wysłuchania opowieści z czasów wojny, obejrzeć pamiątki i zdjęcia po ojcu naszej bohaterki Stanisławie Rusinkiewicz, którego   pod koniec października 1939 r. sowieci aresztowali  i słuch po nim zaginął. Wanda Przybylska odnalazła nazwisko swojego ojca na tzw. Ukraińskiej Liście Katyńskiej i dowiedziała się, że jego grób znajduje się w Bykowni na terenie Ukrainy.

Cieszymy się, że mieliśmy okazję poznać tak ciepłą i pełną optymizmu osobę, która pomimo trudności i tragicznych przeżyć jakich doznała jest wulkanem energii. Pani Wanda bardzo chętnie odpowiadała na pytania uczniów, a na zakończenie wpisała się do naszej Bibliotecznej Księgi Pamiątkowej. Organizatorką wydarzenia była pani Iwona Maj nauczycielka historii.

Była to dla uczniów ciekawa lekcja, która uświadomiła czym strasznym jest wojna.

Zajęcia realizowane zostały w ramach projektu  wymagania NPRC 2.0.