We wtorek uczniowie klasy III „b” odwiedzili salon optyczny „Optyk Żuchelkowska”. Pierwszy zakład w Kołobrzegu został otwarty w 1991 roku. Jest to firma z tradycjami, prowadzona przez dzieci Pani Urszuli Żuchelkowskiej, które tak jak założycielka, podchodzą do swojej pracy z pasją i kontynuują rzemiosło jakim jest optyka okularowa.

Uczniowie poznali od wewnątrz jak wygląda gabinet optometrystyczny. Zostali przebadani na unicie okulistycznym i autorefraktometrze. Mieli także możliwość odczytania optotypów na ekranie do badania wad refrakcji. Dowiedzieli się o ciekawych metodach badania osób niedosłyszących, a także dzieci, które jeszcze nie znają alfabetu. Uczniowie byli bardzo zainteresowani prezentowaną tematyką, zadawali dużo ciekawych pytań.

Pani Bogumiła opowiedziała dzieciom na czym polega praca optyka, jakie należy mieć wykształcenie i cechy, aby wykonywać ten zawód. Zaprezentowała soczewki okularowe różniące się pod względem konstrukcji, materiałów i budowy.

Kolejną częścią wizyty była ulubiona przez wszystkich odwiedzających chwila, czyli możliwość założenia każdej oprawy okularowej dostępnej w salonie, co sprawiło wszystkim ogromną frajdę.

Trzecioklasiści poznali także najnowszy system pomiaru pacjenta jaki jest dostępny na europejskim rynku optycznym. Pan Henryk zaprezentował nam wieżę VisioOffice 3. Jest to niezwykle inteligentna maszyna. Posiada nowoczesny interfejs i zdolność automatycznego wykrywania twarzy. W czasie krótszym niż 3 minuty określa osobisty kod oka, czyli zbiór różnych danych dotyczących behawioralnych zachowań, jak i osobistych cech oka, co pozwala osiągnąć naprawdę spersonalizowaną parę okularów, która jest całkowicie dopasowana do sposobu widzenia klienta. W łatwy sposób można pomóc osobom z dużą wadą wzroku w powszechnym problemie z doborem nowej oprawy. Przykładowe zdjęcia pokazują jak będziemy prezentować się w nowych oprawkach. Każdy uczeń mógł się osobiście przekazać jak to działa i zrobić sobie zdjęcie.

Po prezentacji poruszone były tematy jak dbać o okulary, czym należy je czyścić. Pojawiły się pytania dotyczące chorób oczu, osób niedowidzących, czy różnych problemów ze wzrokiem.

Cała wizyta przebiegała w bardzo przyjaznej i wesołej atmosferze.

Pod koniec wizyty uczniowie otrzymali drobne upominki, baloniki, zostały zrobione pamiątkowe zdjęcia.

Bardzo dziękujemy Pani Magdalenie Podbiał – Szałańskiej za zorganizowanie wycieczki, a Pani Uli i Panu Henrykowi za gościnę, przekazaną wiedzę i cudowną atmosferę.

Mariola Polak